Położenie: 1 km na południowy zachód od miejscowości Strużka (gm. Bobrowice)
Dane ewidencyjne: Nadl. Brzózka, obręb 1, wydz.: 222a, b, g, h, i, j, k, gm. Bobrowice, obręb Janiszowice, dz.: 164/1, 270, gm. Bobrowice, obręb Strużka, dz.: 6031
Proponowana powierzchnia: 198,65 ha
Kluczowe przedmioty ochrony, siedliska i gatunki: 3150 (50%), 91E0 (10%), 91D0 (10%), 7210 (10%)


Płytkie jezioro eutroficzne w fazie przyspieszonego zarastania, z unikatową roślinnością na obrzeżach. W szuwarach otaczających jezioro dominacja kłoci wiechowatej w mozaice z szuwarem pałki wąskolistnej i trzciny. Od zachodu i południa miejscami silnie podtopione brzeziny bagienne i olsy z elementami roślinności przejściowotorfowiskowej i kalcyfilnej. Historyczne stanowiska gałuszki kulecznicy Pilularia globulifera, ponikła wielołodygowego Eleocharis multicaulis i szeregu innych rzadkich gatunków flory (Żukowski i in. 1986/1987). Ostoja ptaków wodnych i błotnych, między innymi bąka Botaurus stellaris, żurawia Grus grus i wąsatki Panurus biarmicus.
Powierzchnia jeziora, pierwotnie przekraczająca 150 ha, w połowie ubiegłego wieku uległa zmniejszeniu w wyniku nagłego obniżenia poziomu wody o ponad 1 m, spowodowanego regulacją wypływającej z jeziora rzeki Kurki. Obniżenie to spowodowało odsłonięcie znacznych powierzchni dna, które zasiedliła unikatowa roślinność atlantycka charakterystyczna dla tego typu rzadko spotykanych siedlisk oraz gatunki kalcyfilne. Obecnie siedliska te uległy bądź ulegają procesom sukcesji w kierunku różnego rodzaju szuwarów i zarośli, natomiast samo jezioro, w wyniku braku ochrony i nagromadzenia znacznych pokładów namułów, ulega przyspieszonym procesom eutrofizacji i zaliczone zostało do kategorii zbiorników o wyjątkowej podatności na degradację (Konopczyński i Wąsicki 2007). Jezioro oraz jego otoczenie tworzą obszar Natura 2000 Jezioro Janiszowice PLH080053. Dla skutecznej ochrony walorów przyrodniczych obiektu, konieczne jest podjęcie kompleksowych badań, ustalenie celów ochrony oraz działań ochronnych. Dla ich podjęcia i przeprowadzenia konieczne jest jednak, postulowane już od kilkunastu lat, objęcie obiektu ochroną rezerwatową.

Wróć do PROJEKTOWANE I PROPONOWANE REZERWATY - Województwo lubuskie