Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach

zaprasza do udziału w warsztatach szczepienia drzewek owocowych.

 

Od ponad 10 lat propagujemy ideę zachowania dawnych odmian drzew owocowych, zachęcamy do pielęgnowania starych, często przedwojennych drzew i do ich rozmnażania. Organizujemy warsztaty szczepienia drzewek, podczas których pokazujemy jak podejmować samodzielne próby rozmnażania starych drzew. Wiele dawnych, przedwojennych odmian zanika, ponieważ stare drzewa obumierają ze starości, a częściej są niestety wycinane.

Podczas tych warsztatów pokażemy jak, małym kosztem, ocalić odmianę cenną dla nas, bo nie można jej kupić w sklepie ogrodniczym, cenną, bo to smak naszego dzieciństwa, bo to jabłoń naszych dziadków, albo grusza napotkana podczas wędrówek po okolicy, odmiana, którą chcemy ocalić.

I nawet nie musimy znać jej nazwy…

 

Termin warsztatów : 14.02.2015, godz. 9.00 – 17.00

Miejsce : Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach (Muzeum Łąki)

Koszty udziału : 100,00 zł bez noclegu/ 120,00 zł z jednym noclegiem / 140,00 zł  z dwoma noclegami.

W ramach kosztów zapewniamy : udział w warsztatach praktycznych i teoretycznych, materiały i narzędzia niezbędne do nauki do szczepienia (m.in. nożyki, podkładki, zrazy), skromny poczęstunek podczas przerwy (kawa, herbata, słodka przekąska), obiad w barze w Owczarach, opcjonalnie nocleg/dwa noclegi w schronisku w naszej Stacji Terenowej w Owczarach (do dyspozycji : pokój 1-osoobowy, 2-osobowy, 3-osobowy, 4-osobowy, 12-osobowy, łazienki na korytarzu, kuchnia, ceny noclegów w ramach warsztatów takie same, możliwość wybierania pokoju przy wcześniej rezerwacji).

 

Program warsztatów :

9.00 – wykład : stare odmiany drzew owocowych, różnorodność i przydatność odmian, znaczenie przyrodnicze starych sadów, najpowszechniejsze choroby drzew owocowych i metody ich zwalczania, sposoby i terminy rozmnażania drzew owocowych w teorii (szczepienie zimowe i wiosenne, letnia okulizacja), jak pobierać zrazy, na czym najlepiej szczepić, jakimi narzędziami itp.

11.00 – przerwa (kawa, herbata, ciastko)

11.30 – warsztaty praktyczne – nauka samodzielnego szczepienia drzewek owocowych

14.00 – obiad

15.00 – warsztaty praktyczne – nauka samodzielnego szczepienia drzewek owocowych

17.00 – planowane zakończenie warsztatów

Warsztaty będą przeprowadzane w ciepłym pomieszczeniu, ale przewidujemy krótką wizytę w naszym pobliskim sadzie. Zalecamy zabranie ubrania roboczego, ze względu na możliwość pobrudzenia ubrania woskiem i korzeniami podkładek albo przecięcia nożykiem podczas szczepienia.

Karta zgłoszenia na warsztaty szczepienia (plik PDF)

Wszelkie uwagi i pytania prosimy kierować : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 95 759 12 20, 515 184 508.

 

Jak do nas dojechać ?


Jesienne Spotkanie z Sadem - 27 września 2014