W dniach 23-24 czerwca, w stacji terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach odbyły się warsztaty „Ochrona muraw kserotermicznych”, organizowane w ramach projektu „Ochrona czynna stanowisk rzadkich gatunków muraw kserotermicznych w Polsce północno-zachodniej", prowadzonego przez KP oraz finansowanego przez EkoFundusz.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele RDLP w Szczecinie oraz nadleśnictw uczestniczących w projekcie. Swoją obecnością zaszczycili nas również pracownicy ARiMR oraz parków krajobrazowych z całej Polski.

Warsztaty rozpoczęła Katarzyna Barańska od przedstawienia podstawowych informacji o murawach kserotermicznych – ich cech charakterystycznych, siedliska jakie zajmują, rozmieszczenia oraz powodów zanikania. Następnie po krótkiej przerwie Andrzej Jermaczek powiedział o stanie i podstawowych metodach ochrony muraw w Polsce oraz perspektywach ochrony tych cennych siedlisk w przyszłości. Na koniec Piotr Chmielewski pokazał prezentację o murawach kserotermicznych Zamojszczyzny.

Po obiedzie, który odbył się o godzinie 14.00 nastąpiła część praktyczna. Na terenie gospodarstwa w Owczarach, uczestnicy spotkania mieli okazję przyjrzeć się jak wygląda ekstensywny wypas owiec od podszewki. Następnie wszyscy udali się na wycieczkę po obszarze ochronnym Owczary, gdzie uczyli się rozpoznawania poszczególnych typów muraw oraz charakterystycznych gatunków kserotermicznych.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie obiektów chronionych w ramach projektu „Ochrona czynna...” na gruntach ndl. Ośno Lubuskie. Na terenie użytków ekologicznych „Długa Murawa” oraz „Laski II” obejrzeliśmy jak wygląda organizacja oraz efekty obwoźnego wypasu owiec.

W kolejnym dniu odwiedziliśmy nadleśnictwa Mieszkowice i Chojna. W pierwszym z nich uczestnicy warsztatów mieli okazję m.in. obejrzeć i ocenić efekty kilkunastoletniej ochrony czynnej rezerwatu „Wrzosowiska Cedyńskie”. W drugim odwiedziliśmy jeden z najbardziej znanych obiektów – rezerwat leśno-stepowy w Bielinku. Na jego terenie pracownik ndl. Chojna pokazał nam kilkuletnie efekty odsłaniania muraw kserotermicznych, organizowanego przez nadleśnictwo we współpracy z TP Gaja.

Warsztaty stały się dobrą okazją żeby wymienić poglądy oraz doświadczenia na temat metod ochrony muraw kserotermicznych. Zarówno organizatorzy jak i część uczestników miała okazję zaprezentować efekty swojej działalności oraz wysłuchać opinii innych. Całość zakończyła się wspólnymi zapewnieniami o chęci dalszej współpracy w ochronie tych cennych siedlisk.

Jeszcze w tym roku, we wrześniu Klub Przyrodników planuje zorganizowanie kolejnego spotkania na poruszony podczas warsztatów temat.