NFOŚiGW oraz Ministerstwo Środowiska zapowiadają uruchomienie (nabór wniosków ma trwać od 7 listopada 2014 do końca stycznia 2015 r.) nowego sposobu finansowania drobnych, lokalnych inicjatyw, w założeniach proprzyrodniczych i prokrajobrazowych.

Beneficjentami mają być organizacje pozarządowe, które zbiorą i przedstawią pakiet co najmniej 20 lokalnych inicjatyw zgłoszonych przez osoby fizyczne, grupy nieformalne lub małe organizacje. Do wniosku wymagana ma być opinia samorządu, zgoda właściciela terenu, umowy o współpracy z autorami/pomysłodawcami inicjatyw. Wg przedstawionych informacji, lokalne inicjatywy mogą dotyczyć przykładowo: ochrony przyrody, lokalnego monitoringu przyrody, ochrony tradycyjnych ras i odmian roślin, zachowania i pielęgnacji alei przydrożnych, zakladania, pielęgnacji i ochrony zadrzewien i zakrzewień śródpolnych, modernizacji i wyposażania ośrodkow rehabilitacji dla dzikich zwierząt, działalności przeciwpowodziowej przez przeciwdzialamnie lokalnym podtopieniom, budowy i modernizacji malej infrastruktury turystycznej i edukacyjnej, a także zagadkowego "ograniczenia antropooresji w budynkach i obiektach użyteczności publicznej". Pakiety inicjatyw mogą być realizowane do 2017 r, a wartość pakietu powinna wynosić od 200 do 500 tys zł. Zakłada się sfinansowanie co najmniej 10 pakietów, na program przeznaczono 5 mln zł.

Jak dotad ogłoszono tylko propagandową ulotkę i ogólną informację na temat programu:
www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/23514_inicjatywy_obywatelskie_dla_srodowiska_nowy_program_nfosigw.html
www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,579,inicjatywy-obywatelskie-dla-srodowiska.html
jeszcze bez konkretnych, a ważnych szczegółów, np. na temat dozwolonego rozmieszczenia przestrzennego inicjatyw, szczegółów umów, procentu finansowania i sposobu przekazywania środków.