Spis obszarów mokradłowych o znaczeniu międzynarodowym, sporządzony w ramach Konwencji Ramsar, po ostatnim rozszerzeniu w lutym b.r. przekroczył 2000 pozycji. Obszary ujęte w spisie zajmują łącznie blisko 200 mln ha.

Wśród obszarów ostatnio dodanych ostatnio do Spisu znalazły się np.:

Park Narodowy Tram Chim w Wietnamie
Jeden z ostatnich naturalnych ekosystemów w delcie mekongu, mozaika łąk i lasów drzew z rodzaju Melaleuca; ostoja ptaków wodno-błotnych, w tym wschodniego podgatunku żurawia indyjskiego.

Haapsalu Noarootsi w Estonii
Kompleks łak i pastwisk nadbrzeżnych na wybrzeżu Bałtyku, ostoja 225 gatunków ptaków.

Kakagon & Bad River Sloughs w USA
Największe i najbardziej pierwotne mokradło prze jeziorze Superior - jednym z Wielkich Jezior Ameryki.

Wyspa Kerkennah w Tunezji
Wyspa znzcąca w historii antycznych cywilizacji śródziemnomorskich, wraz z obszarem morskim wokół, z podmorskimi łąkami "trawy Neptuna (Posidonia oceanica).

W Spisie ramsar ujmowane są obszary wodno-błotne spełniające kryteria "międzynarodowego znaczenia" dla zachowania sieldisk lub gatunków (pierwotnie gównie ptaków - obecnie także gatunków z innych grup) związanych z mokradłami. Ujęcie w Spisie Ramsar nie pociąga za sobą konkretnych konsekwencji prawnych, ale nadaje obiektowi "miedzynarodową rozpoznawalność". Organy Konwencji Ramsar mogą służyć pomocą doradczą w jego ochronie. W Polsce jest 13 obszarów Ramsar, niewiele jak na kraj o tej powierzchni i zróżnicowaniu mokradeł.

Więcej informacji: www.ramsar.org