Europejska Nagroda Natura 2000 (European Natura 2000 Award) jest przyznawana za osiągnięcia w zarządzaniu obszarami Natura 2000 oraz w zakresie ochrony przyrody, wskazując na wartość dodaną sieci Natura 2000 dla lokalnych społeczności i zwiększając świadomość społeczną na temat cennego dziedzictwa przyrodniczego Europy.

W tym roku wśród 25 finalistów konkursu znalazł się projekt współpracy w zakresie ochrony przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego i leżącego po stronie czeskiej jego odpowiednika (Krkonošský národní park).

Wnioski finalistów edycji 2018 zostały już poddane procesowi oceny i trafią do jury, które wybierze zwycięzców w pięciu kategoriach. Równolegle, poprzez otwarte głosowanie publiczne obywateli Europy wybrany zostanie zwycięzca tegorocznego plebiscytu. Aby dowiedzieć się więcej o 25 finalistach i zagłosować na swojego faworyta, trzeba wejść na stronę Nagrody Natura 2000: natura2000award-application.eu. Finaliści zostaną uhonorowani podczas ceremonii, która odbędzie się 17 maja 2018 r.