Zapraszamy na kolejny warsztat o tematyce łąkowo-murawowej ! 


Na tym warsztacie - podobnie jak na majowym - będziemy rozpoznawać rośliny łąkowe i murawowe, rzadkie i pospolite. Tym razem zwrócimy szczególną uwagę na nasiona - po co je zbierać, kiedy zbierać i jak? Pokażemy i wypróbujemy kilka technik zbierania, porozmawiamy o odtwarzaniu łąk, ogródkach chwastów, kolorowych alternatywach dla trawników. Zbierzemy nasiona, z których stworzymy mieszankę do wysiania na jesiennym warsztacie, a może też do zabrania ze sobą i wysiania we własnym ogrodzie - zależy od tego, ile uda nam się zebrać :-) 

Warsztat obejmie też zastosowanie wybranych gatunków w kuchni, medycynie naturalnej czy kosmetyce. 
Warsztat przeznaczony jest zarówno dla amatorów, dopiero zaczynających przygodę z roślinami, studentów, hobbystów, ale także bardziej doświadczonych roślinoznawców, dla których może być jedną z niewielu okazji, żeby zobaczyć goździka pysznego, mieczyka dachówkowatego czy ostnicę włosowatą. Może nauczymy się czegoś od siebie nawzajem?
Większość zajęć będzie się odbywała w terenie, jednak program przewiduje również część wykładową oraz warsztaty kameralne.

Warsztat poprowadzą:
dr Marta Jermaczek-Sitak - botaniczka, ekolożka, zajmuje się ekologią, ochroną oraz restytucją zbiorowisk łąkowych, wykorzystuje dzikie rośliny w kuchni i kosmetyce.

Ewa Drewniak – przyrodniczka, zajmuje się czynną ochroną muraw i chwastów polnych, prowadzi Stację Terenową w Owczarach, wykorzystuje dzikie rośliny w kuchni i kosmetyce.

Warsztat jest częścią cyklu warsztatów łąkowych:
28-29 maja 2017 (już się odbył) - warsztat florystyczny - co na łące i murawie kwitnie;

28-30 lipca 2017r. – „Łąka pełna nasion” - na tym spotkaniu będziemy zbierać nasiona roślin łąkowych i chwastów polnych, ale też rozpoznawać te gatunki, które kwitną późno (choćby rośliny łąk trzęślicowych czy selernicowych, niektóre gatunki muraw). To czas aromatycznych ziół do zbierania 
i przetwarzania.

Październik 2017r. – „Siejemy łąkę!” - akcja społeczna, dokładna data i miejsce do ustalenia.

Warsztat lipcowy zaczyna się w piątek 28 lipca 2017r. o godz.15 przy dworcu PKP w Zbąszynku. Pojedziemy na pełną storczyków łąkę w dolinie Leniwej Obry. Wieczorem wylądujemy w Owczarach, w sobotę cały dzień będziemy wędrować po murawach kserotermicznych - z przerwą na warsztaty kameralne o różnorodności łąk i muraw i metodach ich ochrony. Będziemy też zbierać oczywiście rośliny jadalne i przygotujemy z nich coś do jedzenia. W niedzielę wybierzemy się w dolinę Odry na łąki zalewowe. Zakończenie warsztatu w Owczarach ok. 13.00. 


Koszty udziału
Koszt udziału w lipcowym warsztacie wynosi – 270,00 zł.
Udział w akcji społecznej „Siejemy Łąkę” – bezpłatny. 

Koszty obejmują również 2 noclegi w Stacji Terenowej w Owczarach podczas warsztatów 28-30.07.2017r., oraz (dla osób przyjeżdżających z daleka) nocleg w ramach akcji społecznej „Siejemy Łąkę”.
Wyżywienie we własnym zakresie (dostęp do kuchni w Stacji z możliwością samodzielnego przyrządzenia posiłku oraz bar w Owczarach z domowymi obiadami, również z opcją wege/vegan), wieczorem wspólnie przygotujemy dania z dzikich roślin.


Zgłoszenia i wpłaty
Zgłoszenia (wypełniona karta zgłoszenia – załączona poniżej) na warsztat lipcowy przyjmujemy 
do 30 czerwca 2017r., mailowo : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Wpłat można dokonywać do 5 lipca 2017r. przelewem na konto Klubu Przyrodników 
(koniecznie z dopiskiem : warsztaty łąkowe) : BZ WBK 28 1090 1593 0000 0001 0243 0645.

Serdecznie zapraszamy ! 


_______________________________________________________

KARTA ZGŁOSZENIA UDZIAŁU W WARSZTACIE ŁĄKOWYM 28-30 lipca 2017r.

Imię i nazwisko : ..………………………………………………..………..

Adres zamieszkania : ………………………...…………………………..

Telefon kontaktowy : ………………………………………………………

Adres e-mail : ……………………………………………………………

Przyjadę samochodem/pociągiem/autobusem* do Zbąszynka/Owczar* , mam/nie mam*
wolne miejsce w samochodzie dla …….. (proszę wpisać ile) osób. 
Potrzebuję/nie potrzebuję* dodatkowego noclegu w Owczarach (koszt 35 zł) 27-28.07./30-31.07.* 

*niepotrzebne skreślić