W dniach 26-28 lutego 2010 roku odbył się XXVIII Zjazd Klubu Przyrodników w Łagowie Lubuskim. Przedstawiciele Wolsztyńskiego Koła Klubu Przyrodników dołączyli do zjazdowiczów w sobotę. Podczas Walnego Zgromadzenia Członków Klubu Przyrodników odbyły się głosowania oraz dyskusja nad działalnością Klubu w roku ubiegłym, a także zatwierdzenie sprawozdań i planu działań na 2010 rok.

Następnie przedstawione zostały projekty Klubu dotyczące ochrony torfowisk bałtyckich, mokradeł oraz muraw kserotermicznych, a także gatunków naturowych - żółwia błotnego i poczwarówek. Podczas tego bloku zrelacjonowane zostały działania Pilskiego oraz Wolsztyńskiego Koła Terenowego Klubu Przyrodników. Prezentację multimedialną i sprawozdanie z naszych działań przygotowała Małgorzata Buda, a przedstawiła je Joanna Kaczmarek.

Główne działania WKKP w okresie od marca do grudnia 2009 roku to:

Organizacja sesji naukowo-wspomnieniowej poświęconej pamięci Profesora Janusza Bogdana FalińskiegoPrzeprowadzenie dyskusji naukowej na temat skuteczności ochrony rezerwatu przyrody "Wyspa Konwaliowa"Organizacja IX Konkursu Przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych gminy WolsztynOrganizacja konkursu "NIE dla śmieci" - inwentaryzacja dzikich wysypisk śmieciPrzekazanie poszczególnym samorządom gminnym wykazów zinwentaryzowanych dzikich wysypisk śmieciLikwidacja dzikiego wysypiska śmieci w KębłowiePrzygotowanie dokumentacji i złożenie wniosku o utworzenie powierzchniowego pomnika przyrody "Dęby nad Południowym Kanałem Obry" wspólnie z PKEPrzygotowanie i złożenie petycji w sprawie budowy ścieżki rowerowej z Wolsztyna do RostarzewaKoordynacja akcji "Chrońmy wolsztyńskie kasztanowce"Uczestnictwo w warsztatach "Jak skutecznie chronić przyrodę w swoim otoczeniu"Zapoznanie się z mapami siedliskowymi udostępnionymi przez Nadleśnictwo WolsztynOpracowanie projektu ścieżki dydaktycznej w Parku Miejskim w Wolsztynie w ramach programu "Twórczy uczeń" e-szkoła wielkopolskaOpracowanie strony internetowej o rzece Dojcy w ramach programu "Twórczy uczeń" e-szkoła wielkopolskaOrganizacja Zielonej Szkoły w Owczarach dla uczniów ZSOiP w WolsztynieOrganizacja Zielonej Szkoły w Olejnicy dla uczniów ZSOiP w WolsztynieOrganizacja wycieczki do rezerwatu przyrody "Wąwóz Myśliborski"Organizacja wycieczki do rezerwatu przyrody "Bagno Chorzemińskie"Organizacja wycieczki do "Barłożni Wolsztyńskiej" - obszar NATURA 2000Organizacja wycieczki rowerowej po "Wielkim Łęgu Obrzańskim" - obszar NATURA 2000Organizacja wycieczki do rezerwatu przyrody "Torfowisko nad Jeziorem Świętym"Organizacja wycieczki do Owczar i Parku Narodowego "Ujście Warty"Działania interwencyjne w sprawie:martwego bobra w studzience przy jazie na rzece Dojcyzniszczenia siedliska przylaszczki pospolitej w gminie Siedlecogławiania dębów w gminie Siedlecogławiania wierzb w gminie Przemętplanowanej wycinki lip przy ul. Lipowej w Wolsztynie

Podczas zjazdu członkowie Klubu Przyrodników wysłuchali następujących wystąpień:Planowanie ochrony obszarów naturowych - Paweł PawlaczykCzy Natura 2000 chroni ptaki? - Andrzej JermaczekWybrane gatunki mszaków na tle siedlisk Natura 2000 na Dolnych Łużycach - Stanisław RosadzińskiRezerwaty województwa lubuskiego - Marek MaciantowiczStan ochrony przyrody w Karpatach - Lesław WołłejkoChronione i godne ochrony torfowiska alkaliczne Borów Tucholskich - Robert Stańko

Dzień zakończył się niezwykłymi opowieściami i obrazami z diaporamy Artura Tabora, który przedstawił swoje fotografie znad Bugu i Wisły oraz portrety sów.

W niedzielę odbył się cykl warsztatów. Praktycznymi wskazówkami jak zrobić dobre zdjęcie podzielił się Antoni Kasprzak. Rozmaitość hub przedstawił Tomasz Ślusarczyk, a różnorodność traw Marta Jermaczek-Sitak.

WKKP na zjeździe w Łagowie reprezentowali: Renata Magdans, Rafał Mencel i Joanna Kaczmarek.

Natomiast dnia 4 marca członkowie WKKP spotkali się w Wolsztynie, aby podsumować przedsięwzięcia zrealizowane w 2009 roku i wyznaczyć nowe cele działania na kolejny rok.

Joanna Kaczmarek