17 listopada 2014 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdansku uznał rezerwat przyrody Mechowiska Sulęczyńskie o powierzchni 22,58 ha. Tym samym, ochrony rezerwatowej doczekało się jedno z najcenniejszych i najbardziej znanych torfowisk alkalicznych Pomorza. Było ono od kilkudziesięciu lat wskazywane przez przyrodników jako "obiekt wymagający koniecznie objęcia ochroną rezerwatową", dotąd jednak nie mogło się jej doczekać, głównie ze względu na prywatną własność gruntów. Zarządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym województwa i wejdzie w życie po 14 dniach od publikacji.
Mechowiska Sulęczyńskie to zasilane wodami podziemnymi torfowisko z mozaiką mechowisk z bobrkiem trójlistkowym, z turzycą obłą i z turzycą nitkowatą, młak z turzyca dwupienną, zespołu ponikła skąpokwiatowego, a także fragmentów roślinności przejściowtorfowskowej. Rosną tu m. in.: lipiennik Loesela, wątplik błotny, gwiazdnica grubolistna, haczykowiec błyszczący, błotniszek wełnisty, drabinowiec mroczny, mszar nastroszony i skorpionowiec bruntany, Szczególne wrażenie sprawia populacja kruszczyka błotnego licząca co najmniej kilkanaście tysięcy osobników, a także liczne storczyki stoplamki.
Rezerwat objął środkową i północną część torfowiska. Został utworzony na gruntach Skarbu Państwa oraz na gruntach wykupionych przez Klub Przyrodników w celu ochrony obiektu. Poza jego granicami pozostają wciąż grunty innych prywatnych właścicieli.
Oprócz wykupu gruntów, w m obiekcie we współpacy z RDOS w Gdańsku realizowane są potrzebne działania ochronne, w ramach projektu LIFE "Ochrona torfowisk alkalicznych (kod 7230) w młodoglacjalnym krajobrazie Polski północnej". Więcej o projekcie: alkfens.kp.org.pl
Mechowiska Sulęczyńskie wreszcie rezerwatem
- Szczegóły
- Kategoria: Informacje