Podpisano zarządzenia tworzące kolejne rezerwaty:
RDOŚ w Gorzowie Wlkp. (9 grudnia 2024):
- Torfowisko Ustronie, 6,59 ha, na terenie Nadleśnictwa Bogdaniec. Celem ochrony jest zachowanie mozaiki siedlisk torfowiskowo-bagiennych i leśnych wraz z kształtującymi je procesami torfotwórczymi oraz stanowiskami rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt (torfowisko wysokie i przejściowe).
- Brekinie koło Broniszowa, 19,09 ha, w Nadleśnictwie Nowa Sól. Chroni stanowiska występowania jarzębu brekinii Sorbus torminalis (20 starych drzew o obwodach od 54 do 178 cm).
RDOŚ w Warszawie (17 grudnia 2024):
- Fidest (270,31 ha) w gminie Wyszków, w Nadleśnictwie Drewnica. Utworzony, aby zachować naturalne cechy kompleksu zbiorowisk hydrogenicznych położonych w dolinie rzeki Bug: kompleks olsów, łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe, wydmy porośnięte przez bory świeże i mieszane, dęby nadają krajobrazowi cech puszczańskich, użytkowane ekstensywnie świeże łąki.
- Brody Czerwińskie (71,14 ha) w gminie Czerwińsk nad Wisłą, w Nadleśnictwie Płock. Obejmuje kompleks leśny, w którym przeważają ponad 130-letnie drzewostany liściaste – grądy i łęgi, a najstarsze drzewa osiągają wiek około 175 lat. W części rezerwatu prześwietlony fragment grądu składem gatunkowym, strukturą pionową i przestrzenną roślinności przypomina grąd miodnikowy, w którym obserwować można stosunkowo rzadkie rośliny ciepłolubne, takie jak bukwica pospolita, konwalia majowa czy też ciemiężyk białokwiatowy. Wyspa leśna, otoczona terenami rolniczymi, obejmuje tarasy zalewowe, skarpę doliny Wisły poprzecinaną wąwozami oraz wysoczyznę polodowcową.
RDOS w Katowicach (23 grudnia 2024):
- Góry Gorzkowskie, 135,03 ha. w gminie Janów, w nadleśnictwie Złoty Potok. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie siedlisk lasów bukowych i wapiennych wychodni skalnych, wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory. Charakterystyczne dla tego obszaru są silnie nachylone zbocza i wzniesienia z licznymi wychodniami skalnymi. Urozmaicona rzeźba skutkuje występowaniem zróżnicowanych typów lasów liściastych - przede wszystkim buczyny żyznej w podtypie sudeckim oraz ciepłolubnej buczyny storczykowej w odmianie małopolskiej.
- Babski Las, 112,40 ha, w gminie Przyrów. Celem jest wzmocnienie i zagwarantowanie ochrony wykazujących cechy naturalnych borów jodłowych, łęgów, olsów i grądów, w tym starodrzewów, wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory.