Szanowni Państwo !
Mamy za sobą już pierwsze doświadczenia we wdrażaniu „ochrony przyrody po europejsku”. Już od trzech lat zmagamy się z zasadami funkcjonowania sieci Natura 2000. Mamy za sobą próbę wykonania w 2007 r. „inwentaryzacji przyrodniczej gatunków i siedlisk Natura 2000” w Lasach Państwowych. Mamy za sobą pierwsze próby monitoringu i oceny stanu lokalnych i regionalnych zasobów gatunków i siedlisk. Mamy wreszcie doświadczenie pierwszej w Polsce kompleksowej oceny stanu krajowych zasobów tych siedlisk i gatunków (przygotowany i przekazany Komisji Europejskiej „raport monitoringowy”).
Pora wymienić te doświadczenia i przedyskutować problemy, na jakie się natknęliśmy.
W dniach 4-6 kwietnia 2008 organizujemy w Łagowie kolejną wiosenną sesję z cyklu poświęconego różnym aspektom ochrony przyrody. Tym razem zapraszamy do dyskusji na temat:
„Europejskie” gatunki i siedliska przyrodnicze w Polsce -
interpretacja, zasoby, ochrona
Prosimy Państwa o prezentację Państwa doświadczeń dotyczących następujących zagadnień:
- Praktycznej interpretacji typów siedlisk przyrodniczych, związanych z nią problemów i proponowanych rozwiązań;
- Lokalnych, regionalnych i krajowych zasobów siedlisk przyrodniczych i gatunków, w tym zwłaszcza nowych informacji zmieniających dotychczasowy stan wiedzy;
- Trendów i oceny szans ochrony zasobów siedlisk przyrodniczych i gatunków;
- Ewentualnej konieczności polemiki z ocenami dokonanymi w „raporcie moinitoringowym”;
- Potrzebnych jeszcze uzupełnień sieci Natura 2000 (być może ostatnia szansa!)
- Nadal istniejących luk w rozpoznaniu zasobów gatunków i siedlisk;
- Kryteriów „właściwego stanu ochrony” gatunków i siedlisk;
- Propozycji sposobów skutecznej ochrony zasobów gatunków i siedlisk – w tym w szczególności wniosków i postulatów ochronnych, jakie powinny być następnym krokiem po dokonaniu rozmaitych inwentaryzacji;
- Ogólniejszych wniosków, jakie z tych doświadczeń powinna wyciągnąć polska ochrona przyrody.
Jak co roku przewidujemy trzy rodzaje prezentacji - referaty (do 30 minut), komunikaty (10 minut) i postery. Na zgłoszenia, z podaniem tytułu wystąpienia, imienia, nazwiska i adresu autora oraz krótkiego, kilkuzdaniowego abstraktu, oczekujemy do 31 stycznia 2008. Około 15 lutego roześlemy szczegółowy program. Sesja odbędzie się w Łagowie, w dniach 4-6 kwietnia 2008 r. Orientacyjny koszt uczestnictwa w sesji, w zależności od wybranej opcji, wyniesie od 200 do 400 zł. Jak zwykle autorów wystąpień zwalniamy z wpisowego. Zapraszamy!
Andrzej Jermaczek i Paweł Pawlaczyk