Oficjalny serwis Natura 2000 GDOŚ:
natura2000.gdos.gov.pl
uzyskał zupełnie nową szatę i strukturę.

Serwis podzielony jest obecnie na trzy części: "Wiem", "Rozumiem" i "Lubię".

Baza danych o obszarach Natura 2000 znajduje się w części "Rozumiem". W obecnej wersji wyszukiwarka nie zawiera alfabetycznej rozwijalnej listy obszarów, za to jest czuła na 'słowa kluczowe' - fragment nazwy obszaru, ale także na nazwę powiatu lub gminy. Zlikwidowano natomiast funkcjonalność wyszukiwania po przedmiotach ochrony.

Najważniejsze materiały do ściągnięcia (wytyczne KE, maunuale) są nadal zebrane w jednym miejscu - pod linkiem "Wiem/Ważne dokumenty". Natomiast pod "Rozumiem/Pobieranie" umieszczono dodatkowo ponad 100 innych, dość trudnych w wyszukiwaniu dokumentów. Nowością wśród nich sa tzw. "studia dobrych przypadków", opracowane przez poszczególne RDOŚ - za dobre przypadki uznaje się inwestycje zrealizowane (wg RDOŚ) w zgodzie z Naturą 2000.

Zupełną nowością jest tzw. część społecznościowa "Lubię". Dział "W wolnej chwili" proponuje wycieczki do obszarów Natura 2000 - ścieżki edukacyjne w tych obszarach, dotyczące poszczególnych obszarów multimedia, a przy okazji np. informacje o zabytkach i wydarzeniach z poszczególnych miejsc. Jak na razie jednak, bazy danych na których bazuje wyszukiwarka są słabo nakarmione informacjami. Działa "Podglądacze" zawiera rady na temat korzystania z lupy, lornetki mikroskopu i aparatu fotograficznego. W części "Oko w oko" (po zarejestrowaniu i zalogowaniu się) przewidywane jest dzielenie się informacjami przyrodniczymi.

Przypominamy, że granice obszarów Natura 2000 (oraz parków narodowych, rezerwatów, większości parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu) są już od jakiegoś czasu serwowane przez GDOŚ w formie geoserwisu mapowego, dostępne także z Geoportalu oraz dostępne także jako tzw. usługa WMS do używania we własnych programach GIS.