Pieniński i Tatrzański Park Narodowy prowadzą do końca marca konsultacje społeczne w sprawie wpisania Przełomu Dunajca w Pieninach i doliny Wąwozu Kraków w Tatrach na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, jako elementów polsko-słowackiego obiektu zbiorowego "Mezozoiczne Doliny Zachodnich Karpat". Wpis miałby objąć 11 dolin słowackich, 1 polską (dolina Wąwozu Kraków) i 1 transgraniczną (Przełom Dunajca).

Szczegóły na:
tpn.pl/nowosci/konsultacje-spoleczne-dotyczace-wpisu-doliny-koscieliskiej-na-liste-swiatowego-dziedzictwa-unesco
www.pieninypn.pl/pl/1335/0/unesco-konsultacje-spoleczne.html

Wpis taki oznaczałby jednak, że upadnie pomysł wpisania na tę listę całych Tatr – który to pomysł znajdował się dotąd na słowackiej oficjalnej liście zamierzeń: whc.unesco.org/en/tentativelists/1737/

Jak informowaliśmy w Wiadomościach KP w lutym, wcześniej Polska wycofała się z udziału w międzynarodowym wniosku o rozszerzenie obiektu dziedzictwa ludzkości "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy", który miał objąć m. in. fragmenty ściśle chronionych buczyn w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Jednymi przyrodniczym obiektem dziedzictw ludzkości w Polsce pozostaje Puszcza Białowieska.