Ministerstwo Środowiska opublikowało opracowanie „Katalog dobrych praktyk w zakresie robót hydrotechnicznych i prac utrzymaniowych wraz z ustaleniem zasad ich wdrażania”
W rozdziałach wstępnych omówiono poszczególne rodzaje obiektów hydrotechnicznych i poszczególne rodzaje prac utrzymaniowych, pod kątem ich potencjalnych skutków hydrologicznych i środowiskowych oraz sensowności zastosowania. Oprócz prac utrzymaniowych sensu stricto (wyliczonych w art. 227 ust. 3 ustawy Prawo Wodne), wprowadzono tu także grupę „działań dodatkowych” – nie zaliczanych obecnie formalnie do prac utrzymaniowych, ale niezbędnych do sprawnego zarządzania ciekami (np. wprowadzanie drzew, kształtowanie stref buforowych, wprowadzanie naturalnych elementów hydromorfologicznych).
- Pogłębioną analizę problemu i poszukiwanie naprawdę optymalnego, trwałego rozwiązania
- Identyfikację i uwzględnienie twardych ograniczeń prawno-środowiskowych;
- Analizę opłacalności (tu interesujące są konkretne propozycje przybliżonych parametrów ekonomicznych, na podstawie których taką analizę można przynajmniej w uproszczony sposób zrobić dla konkretnej rzeki; przykłady zamieszczono w załączniku B2);
- Ostateczną optymalizację, w tym zastosowanie dobrych praktyk wykonawczych.
W załączniku E przedstawiono propozycje wdrażania zaleceń określonych w Katalogu, wraz z propozycjami ewentualnych zmian legislacyjnych. Przedstawiona tu wizja optymalnego zarządzania ciekami zakłada m. in. zasadę współpracy z rzeką, zakładającą że najskuteczniejsze i najefektywniejsze metody kształtowania i utrzymania cieku, to takie działania, które w jak najszerszym zakresie wykorzystują jego naturalną dynamikę.
„Opracowanie uzyskane od Ministerstwa Środowiska do ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego, wykonane w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności oraz budżetu państwa, w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na zlecenie Ministerstwa Środowiska oprac. MGGP S.A., zespół w składzie: I Biedroń, A. Dubel, M. Grygoruk, P. Pawlaczyk, P. Prus, K. Wybraniec” – zgodnie z warunkami w zał.
- Katalog Dobrych Praktyk – tekst główny
- Załącznik A: Macierze oddziaływań działań utrzymaniowych, dodatkowych i prac hydrotechnicznych na stan wód
- Załącznik B1: opis inicjatywy społecznej Najcenniejsze rzeki i potoki w Polsce
- Załącznik B2: Ocena opłacalności planowania przedsięwzięć – przykłady
- Załącznik C: lista wymagań dla wykonawców
- Załącznik D: Elementy dobrych praktyk – przykłady
- Załącznik E: Propozycje wdrażania, wykorzystania i doskonalenia Katalogu. Wizja optymalnego zarządzania ciekami. Propozycje zmian legislacyjnych
- Załącznik F: Zdjęcia i rysunki
- Załącznik G: Literatura