Wydawnictwo Klubu Przyrodników wydało monografię „Rezerwaty przyrody województwa opolskiego - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, autorstwa opolskich przyrodników - Michała Sierakowskiego, Arkadiusza Nowaka i Pawła Żyły. Książka ta jest drugą monografią z serii prezentującej wyniki społecznej akcji „Rezerwaty przyrody – czas na comeback!” prowadzonej przez Klub Przyrodników przy współpracy kilkunastu organizacji przyrodniczych i licznego grona przyrodników w całym kraju. W roku 2018 ukazała się monografia rezerwatów woj. lubuskiego.

W województwie opolskim do tej pory ustanowiono jedynie 37 niewielkich rezerwatów przyrody, pokrywających niespełna 0,1% powierzchni regionu (najmniej w Polsce).  Książka jest  podsumowaniem stanu dotychczasowej ochrony rezerwatowej w województwie i oceną jej stanu, ale przede wszystkim przedstawia koncepcję rozwoju  oraz propozycje i charakterystyki przyrodnicze 42 obiektów kwalifikujących się do ochrony w formie rezerwatów przyrody i pilnie takiej ochrony wymagających. Objętość 302 strony, format A5, oprawa miękka. Sprzedaż wysyłkową książki prowadzi Wydawnictwo Klubu Przyrodników.

W kwietniu ukaże się kolejna monografia - opracowanie zbiorowe pod redakcją Józefa K. Kurowskiego i Pauliny Grzelak prezentujące rezerwaty przyrody województwa łódzkiego.