Komitet Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, obradując podczas dorocznej sesji w Fuzhou, dodał do listy Obiektów Światowego Dziedzictwa nowe obiekty kulturowe (m. in w Europie: podcienia Bolonii, freski Padwy, dzieło architektoniczno-urbanistyczne Jožego Plečnika w Ljublanie, krajobraz kulturowy górnictwa łupkowego w  Walii, krajobraz górniczy Rosia Montana w Rumunii, petroglify nad jez. Onega i Morzem Białym, historyczna granica Cesarstwa Rzymskiego na Dunaju, wielkie uzdrowiska Europy, kolonie dobroczynności w Belgii i Holandii, Kolonia Artystów na Mathildenhöhe w Darmstadt, latarnia morska Cordouan, twierdze wodne w Holandii, obiekty sztuki i nauki w Madrycie) i przyrodnicze (Kolchickie lasy deszczowe i mokradła w  Gruzji, wyspy z endemiczną przyrodą w Japonii, równiny pływowe Getbol w  Korei, las Kaeng Krachan w Tajlandii, Park Narodowy Ivindo w Gabonie), a także poszerzył wieloczęściowy i międzynarodowy obiekt "Starożytne i Pierwotne Lasy Bukowe Karpat i innych regionów Europy", m. in. o wybrane lasy w polskim Bieszczadzkim Parku Narodowym.

 

Kolchickie lasy deszczowe i mokradła w  Gruzji to złożony z siedmiu części obszar obejmujący lasy liściaste w parku narodowym Mtirala i sześć przepływowych torfowisk oligotroficznych (unikat ekohydrologiczny w skali świata) w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego

 

Wyspy Amami-Oshima, Tokunoshima, Iriomote i północna część wyspy Okinawa to cztery wyspy w archipelagu Nansei (Riukiu) rozciągającym się między głównymi wyspami Japonii a Tajwanem, na których zachowały się większe niezamieszkałe obszary subtropikalnych lasów deszczowych. Wyspy znane są z występowania endemicznych gatunków (m. in sławne koty z Iriomote, ale także inne endemiczne, a silnie zagrożone gatunki dużych kręgowców: co najmniej pięć gatunków ssaków, trzy gatunki ptaków, i trzy gatunki płazów. 

 

Równiny pływowe Getbol w Korei Pd. to rozlegle watty na wybrzeżu Morza Żółtego

 

Kaeng Krachan w Tajlandii to górski las z bogatą i zagrożoną fauną (m. in 8 gatunków dzikich kotów) w górskim rdzeniu nasadowej części Półwyspu Malajskiego.

 

Park nadodowy Ivindo, utworzony w 2002 r., położony w centralnym Gabonie, niemal dokładnie na równiku, zajmujący ok. 300 tys. ha, chroni tropikalne lasy deszczowe z ich typową fauną (afrykański słoń leśny, goryle nizinne, szympansy, mandryle, lamparty, karakale, bawoły leśne, świnie rzeczne, sitatungi, łuskowce, sępowronki kameruńskie, papugi żako) oraz fragment systemu rzecznego Ivindo z monumentalnymi wodospadami i kaskadami, oraz unikatową ichtiofauną z licznym udziałem populacji endemicznych.

 

Starożytne i Pierwotne Lasy Bukowe Karpat i Innych Regionów Europy (Ancient and Primeval Beech Forests of the Carpathians and Other Regions of Europe) to obiekt zbiorowy obejmujący najbardziej naturalne fragmenty europejskich buczyn, utworzony w 2007 r. a powiększany w 2011, 2017 i obecnie w 2021 r.; tak że obejmuje obecnie (wg UNESCO) 94 lasy bukowe w 18 krajach. Powiększeniu tego obiektu, w tym włączeniu do niego polskich fragmentów, poświęcamy osobną wiadomość.

 

Więcej informacji w dokumentach na stronie UNESCO: https://whc.unesco.org/