Do podpisania, w dniu 4 grudnia, zarządzeń o uznaniu nowych rezerwatów przyznała się - z opóźnieniem - kolejna RDOŚ:
RDOŚ w Szczecinie:
- Rekowski Wrzosiec – obszar położony na terenie gminy Polanów, którego celem ochrony jest zachowanie ekosystemu torfowiska mszarnego i boru bagiennego wraz ze stanowiskami wrzośca bagiennego (Erica tetra lix) oraz bagna zwyczajnego (Ledum palustre).
- Torfowisko Żelechowo – obszar położony w gminach Widuchowa oraz Chojna, celem ochrony jest zachowanie ekosystemu torfowiska mszarnego przejściowego, w różnych stadiach dynamicznych i sukcesyjnych.
- Dolina Zgniłej Strugi – obszar położony na terenie gmin Bobolice i Polanów, celem ochrony jest zachowanie mozaiki bagienno-źródliskowych ekosystemów leśno-torfowiskowych, w tym naturalnie meandrującej rzeki oraz płatów roślinności torfowisk alkalicznych wraz z jednych z największych na Pomorzu Zachodnim skupień situ tępokwiatowego (Juncus subnodulosus).
- Źródliskowa Skarpa Jeziora Dołgie – obszar położony na terenie gminy Banie, celem ochrony jest zachowanie mozaiki ekosystemów leśno-źródliskowych z unikatowymi torfowiskami wiszącymi na skarpie jeziora Dołgie.
- Dolina Rzeki Leśnicy – obszar położony na terenie gminy Tychowo, celem ochrony zachowanie młodo glacjalnego krajobrazu z przełomem rzeki Leśnicy wraz z cyrkami źródliskowymi, łęgami olszowymi i grądami porastającymi zbocze doliny oraz licznymi drzewami o wymiarach pomnikowych.
- Las Dębogórski – obszar położony na terenie gminy Widuchowa, celem ochrony jest zachowanie dobrze wykształconych zbiorowisk wiekowych grądów z bogatą florą w młodo glacjalnym krajobrazie wysoczyzny morenowej przy strefie krawędziowej doliny Odry.
- Dolina Pustynki – obszar położony na terenie gminy Polanów, celem ochrony jest zachowanie układu dolinowego naturalnie ukształtowanej rzeki o charakterze podgórskim oraz dobrze zachowanych źródlisk i zboczowych lasów grądowych z licznymi wiekowymi drzewami. To jednak tylko część dużego kompleksu bardzo cennych przyrodniczo dolin Grabowej i Pustynki, który w większości wciąż czeka na ochronę rezerwatową.
Przy okazji informujemy, że siedzibą podkarpackiego RDOŚ pozostaje Rzeszów, a nie Krosno jak podaliśmy w poprzednim mailu ;) - przepraszamy