W maju i czerwcu 2011 roku członkowie Wolsztyńskiego Koła Klubu Przyrodników brali udział w akcji usuwania niecierpka drobnokwiatowego Impatiens parviflora będącego gatunkiem inwazyjnym w rezerwacie przyrody "Wyspa Konwaliowa" na Jeziorze Radomierskim. W planie ochrony rezerwatu znajduje się zalecenie przeprowadzania takich akcji z udziałem wolontariuszy. Po uzyskaniu stosownego zezwolenia z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu możliwe było zatem kontynuowanie naszych ubiegłorocznych działań.

W wyniku przeprowadzonych działań usunięto okazy niecierpka z powierzchni ok. 2 ha, gdzie występował łanowo oraz z powierzchni ok. 3 ha, gdzie występował w rozproszeniu. Podjęte działania wpłyną zapewne na ograniczenie populacji niecierpka drobnokwiatowego w rezerwacie przyrody "Wyspa Konwaliowa". Zwłaszcza, że w miejscach gdzie niecierpek był usuwany w ubiegłym roku było go teraz zdecydowanie mniej. Niezbędne jednak będą podobne działania w kolejnych latach.

Niecierpek drobnokwiatowy występował pierwotnie w północno-wschodniej i centralnej Azji. Do Europy trafił w XIX w. i zadomowił się na prawie całym kontynencie. Obecnie rozpowszechniony jest również w Polsce. Niecierpek drobnokwiatowy jest rośliną jednoroczną, dorasta do 50 cm wysokości, jego kwiaty są bladożółte, a owocem jest gwałtownie pękająca torebka, rozrzucająca nasiona na znaczne odległości. Występuje w różnych siedliskach, preferuje żyzne, cieniste lasy liściaste, często nad brzegami wód. Wkraczając w siedliska naturalne praktycznie całkowicie eliminuje naturalną roślinność runa.