Ostoja Rospuda to rozrzucone wzdłuż biegu rzeki Rospudy działki. Rozdrobnienie działek w tym obszarze jest tak duże, iż na obszarze ok. 200 ha znajduje się ponad 1000 działek ewidencyjnych. Po próbach budowy przez dolinę Rospudy obwodnicy Augustowa wiele organizacji pozarządowych podjęło próby wykupienia prywatnych działek na jej terenie w celu zapobieżenia w przyszłości takim sytuacjom. Także Klub Przyrodników z pomocą środków Programu LIFE i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu LIFE11 NAT/PL/423 "Ochrona torfowisk alkalicznych w młodoglacjalnym krajobrazie Polski północnej" podjął takie działania. Udało nam się wykupić 69 działek o łącznej powierzni 36,22 ha. Stanowi to niestety jedynie ułamek tego co z punktu widzenia przyrodniczego powinno zostać objęte ochroną.
Klub złożył do RDOŚ w Białymstoku wniosek o powołanie na tym terenie rezerwatu wraz z dokumentacją przyrodniczą uzasadniającą przyrodniczo taki wniosek - oddając jednocześnie własne działki pod ochronę w ramach rezerwatu. Poniżej znaduje się mapa projektowanego rezerwatu (na fioletowo) wraz z otuliną (niebieski) oraz z zaznaczonymi (na czerwono) działkami Klubu Przyrodników.
Projektowany rezerwat „Bagienna Dolina Rospudy” obejmuje grunty prywatne, grunty starostwa powiatowego w Augustowie oraz grunty Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych (Nadleśnictwo Szczebra) oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie (dolny odcinek rzeki Rospudy oraz Blizny).
Projektowany rezerwat znajduje się w obrębie rozległego kompleksu leśnego wchodzącego w skład Puszczy Augustowskiej i w całości mieści się w granicach obszaru Natura 2000 Ostoja Augustowska. Znajdują się na jego terenie liczne zasoby siedliska 7230 – alkalicznych torfowisk niskich, których największe powierzchnie zidentyfikowano w dolinie Rospudy oraz liczne jeziora o zróżnicowanej trofii: eutroficzne (siedlisko 3150), mezotroficzne (siedlisko 3140) i dystroficzne (siedlisko 3160). Prócz tego odnotowano tu występowanie aldrowandy pęcherzykowatej Aldrovanda vesiculosa, leńca bezpodkwiatkowego Thesium ebracteatum, skalnicy torfowiskowej Saxifraga hirculus, lipiennika Loesela Liparis loeselii, sasanki otwartej Pulsatilla patens, obuwika pospolitego Cypripedium calceolus, rzepika szczeciniastego Agrimonia pilosa, staroduba łąkowego Ostericum palustre i haczykowca błyszczącego Hamatocaulis vernicosus. Stwierdzono tu obecność licznych storczykowatych, w tym jedyne aktualnie istniejące w kraju stanowisko miodokwiatu krzyżowego Herminium monorchis.