Dnia 11 marca 2017 r. w Świebodzińskim Domu Kultury po raz kolejny odbył się konkurs wiedzy przyrodniczej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Konkurs organizowany jest przez Klub Przyrodników już od 35 lat i niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli lubuskich szkół.

W tym roku w Konkursie wzięło udział 47 uczniów z 9 szkół, a tematem przewodnim były „Ptaki Polski”. Konkurs podzielony był na 3 etapy. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali test pisemny zawierający pytania z ogólnej wiedzy przyrodniczej i pytania dotyczące tematu przewodniego Konkursu. Najlepszych 21 uczniów dnia 13 maja 2017 r. przystąpi do etapu ponadwojewódzkiego organizowanego przy współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody "Salamandra" w Poznaniu, gdzie pytania będą już dotyczyły wyłącznie ptaków.

Do półfinału lubuskiego Konkursu zakwalifikowało się 10 najlepszych uczniów, których poprosiliśmy na scenę, gdzie ustnie odpowiadali na pytania zadawane przez jury. Po serii 10 pytań i 3 dodatkowych pytaniach w dogrywce wyłoniono 3 finalistów. To między nimi rozegrała się walka o pierwsze miejsce w Konkursie. Finalistom zadano po 10 pytań, które sami losowali z puli pytań o różnym poziomie trudności.

Uczestnicy musieli wykazać się szeroką wiedzą przyrodniczą oraz znajomością polskiej ornitofauny. W półfinale i finale Konkursu uczestnicy rozpoznawali głosy ptaków, nazywali gatunki ptaków prezentowane na slajdach, odpowiadali na pytania dotyczące biologii poszczególnych gatunków.

Najwyższe miejsca zajęli:

I miejsce - Ewelina Falkowska - Gimnazjum im. Św. Floriana w Trzcielu
II miejsce - Aleksandra Darowska - Publiczne Gimnazjum w Strzelcach Krajeńskich
III miejsce - Szymon Cieciura - Gimnazjum im. W. Korsaka w Lubniewicach

Na podstawie testu wyłoniono również 3 najlepsze zespoły w klasyfikacji drużynowej:

I miejsce - Zespół Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kopanicy
II miejsce - Zespół Szkół w Torzymiu
II miejsce - Gimnazjum im. Św. Floriana w Trzcielu


Wszyscy finaliści i najlepsze drużyny zostały nagrodzone lornetkami, książkami, sprzętem turystycznym i innymi wartościowymi upominkami. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i ich opiekunom za wkład w pracę z młodzieżą, a jednocześnie życzymy powodzenia uczestnikom etapu ponadwojewódzkiego ;)

Dziękujemy również wszystkim, którzy wsparli organizację tegorocznej edycji konkursu, m.in.: Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Na kolejną edycję Lubuskiego Konkursu Przyrodniczego zapraszamy za rok!

Oto lista 21 najlepszych uczestników Konkursu, którzy będą reprezentować nasze województwo w etapie ponadwojewódzkim w Poznaniu:
 1. Ewelina Falkowska
 2. Aleksandra Darowska
 3. Szymon Cieciura
 4. Wiktoria Jon
 5. Katarzyna Kaczmarek
 6. Bartłomiej Traczyk
 7. Martyna Czech
 8. Nikodem Korkiewicz
 9. Bartłomiej Patelka
 10. Natalia Świergiel
 11. Adam Falkowski
 12. Oliwier Kapała
 13. Michał Bilon
 14. Agata Biernacka
 15. Paweł Czepiżak
 16. Zofia Wawrzynowicz
 17. Wojciech Bielicz
 18. Marlena Kaczmarek
 19. Katarzyna Spilnyk
 20. Agata Arciuch
 21. Zuzanna Bator


Konkurs współfinansowany przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Zielonej Górze