Gospodarzem tegorocznego „Finału Finałów” było Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, a więc Konkurs odbywał się w Poznaniu.

W rywalizacji wzięli udział uczniowie z województwa lubuskiego i wielkopolskiego, wyłonieni wcześniej w finałach wojewódzkich. Uczestnicy jak zwykle rozpoczęli zmagania od pisemnego testu, na podstawie którego wyłoniono półfinalistów.

Nie obyło się tutaj bez dogrywki, w której wzięło udział 4 uczniów. Byli to Nikodem Korkiewicz, Ewelina Falkowska, Agata Dzioba i Jan Dutka.

Dogrywka była wyjątkowo zacięta i trwała prawie godzinę, ale udało się w końcu wyłonić wszystkich 10 półfinalistów. Nie możemy w tym miejscu nie wspomnieć o wspaniałej postawie Eweliny Falkowskiej, która wraz z Janem Dutką długo walczyła o ostatnie miejsce w półfinale. Udało jej się w końcu o włos pokonać młodszego kolegę, któremu potem serdecznie pogratulowała i w uznaniu dla jego wiedzy oddała mu część nagrody zdobytej w półfinale. Brawo Ewelina!!!

W półfinale najlepiej poradzili sobie Anastazja Jawień z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu, Nikodem Korkiewicz z Zespołu Szkół w Torzymiu oraz Agata Dzioba ze Szkoły Podstawowej w Sławianowie i to oni przeszli do Finału.

Ostatecznie po rundzie 6 pytań zwycięzcą został Nikodem Korkiewicz, drugie miejsce zajęła Anastazja Jawień, a na ostatnim stopniu podium stanęła Agata Dzioba.

Po zakończeniu Konkursu, rozdaniu dyplomów i nagród, wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni przez organizatorów na wycieczkę do pobliskiego rezerwatu „Meteoryt Morasko”. Była to dla uczniów okazja do zobaczenia ciekawego przyrodniczo miejsca i posłuchania śpiewu ptaków na żywo.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom Konkursu i zapraszamy na kolejną edycję za rok !!!

Poniżej kilka zdjęć oraz prezentacja multimedialna z przebiegu Konkursu.

XXXV Lubuski Konkurs Przyrodniczy – etap wojewodzki - prezentacja (Plik PDF)