W roku 2024 członkowie poznańskiego koła Klubu Przyrodników wraz ze stowarzyszeniem „Nasz Bóbr” zrealizowali projekt pod nazwą: „Waloryzacja społeczno-przyrodnicza zlewni Jeziora Strzeszyńskiego”. Przyrodnicy z Poznania uzyskali dotację z budżetu miasta Poznania w ramach konkursu Akademii Edukacji Ekologicznej 2024 oraz prowadzili projekt w okresie od 1 maja do 30 września bieżącego roku.
Taka waloryzacja jest konieczna, gdyż dostarcza zarządcom zlewni Jeziora Strzeszyńskiego istotnych informacji o stanie walorów przyrodniczych tego terenu. Usytuowany w sercu zlewni jeziora użytek ekologiczny „Strzeszyn” posiada niezwykłe walory florystyczne i faunistyczne. Niemniej od lat lokalni działacze oraz mieszkańcy zgłaszają urzędnikom informacje o pogorszeniu jakości wody w jeziorze. Rosnąca urbanizacja wpływa negatywnie na walory przyrodnicze zlewni jeziora. W latach 2011-2021 Klub Przyrodników odnotował spadek liczby skrzeków żaby brunatnej o 93,3% w dół biegu Jeziora Strzeszyńskiego. Jedną z przyczyn może być zanieczyszczenie jego zlewni, ponieważ w latach 2016–2021 wskaźnik przewodności poniżej jeziora wzrósł o 13,8%. Zanieczyszczenie jeziora fosforem wykryte dzięki pomiarom Polskiego Klubu Ekologicznego co roku budzi niepokój. Powyższe zmiany zagrażają przyrodzie tego rejonu, ale także obniżają jego atrakcyjność rekreacyjną i turystyczną. Dwie diagnozy przyrodnicze przeprowadzone przez Klub Przyrodników w latach 2016 i 2021 w dolinie Bogdanki wskazują, że użytkownicy tego terenu nie są dostatecznie poinformowani o działaniach ochronnych i o walorach przyrodniczych doliny Bogdanki. Chcieliby, aby ta przestrzeń była bardziej zwaloryzowana i chętnie włączaliby się w działania edukacyjne na rzecz ochrony przyrody.
Waloryzacja przyrodnicza użytku ekologicznego "Strzeszyn" wraz z terenami przylegającymi do niego została przeprowadzona na podstawie wybranych elementów ekosystemu wodnego (flora: makrofity; fauna: ważki, żaby brunatne, bóbr europejski; parametry abiotyczne: hydromorfologia, jakość wody) oraz diagnozy społecznej zlewni Jeziora Strzeszyńskiego opartej na opiniach i obserwacjach samych mieszkańców i użytkowników poprzez udział w geoankiecie przeprowadzonej w formie formularza elektronicznego, z możliwością wskazania lokalizacji opisywanych miejsc. Wyniki służyły do stworzenia interaktywnej mapy online, mającej na celu ułatwienie odkrywania przyrody doliny Bogdanki.
Szczegółowe podsumowanie projektu będzie udostępnione w najbliższym czasie w biuletynie Klubu Przyrodników „Bociek”. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami na rzecz ochrony terenów miejskich o wysokich walorach przyrodniczych.
Jezioro Strzeszyńskie
Odnoga Bogdanki
Ramienice
Gra terenowa
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania