W ostatnią sobotę września w Stacji Terenowej w Owczarach odbyło się, jak co roku od czterech lat, Jesienne Spotkanie z Sadem. Impreza ma charakter promocyjny, a jej celem jest lansowanie uprawy tradycyjnych odmian drzew owocowych.
Głównymi punktami programu Spotkania były wykłady o sadach, warsztat plastyczny i konkursy „owocowe”.
Tematem wykładu, przeprowadzonego przez Grzegorza Hoduna, z Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach, było zakładanie sadów z tradycyjnymi odmianami drzewek, ale także sposoby zachowania jeszcze istniejących starych sadów. Były praktyczne wskazówki na temat pielęgnacji drzewek, a także przegląd tradycyjnych odmian, które charakteryzują się duża różnorodnością w wyglądzie, smaku i zastosowaniu. Wykład połączony był z wyjściem do szkółki i sadu z tradycyjnymi odmianami uprawianymi w Stacji Terenowej Klubu w Owczarach. Na „żywym organizmie” jakim były nasze drzewka pan Hodun prezentował sposoby przycinania odmian wysokopiennych, pokazywał co zrobić, aby korona drzewa była dobrze uformowana.
Warsztat plastyczny przeznaczony był głównie dla dzieci i młodzieży. Agata Szaruga, plastyczka z Kostrzyna, uczyła, z ciekawym skutkiem, jak to się robi, aby z bezkształtnej bryły gliny uformować ciekawą formę, np. owoce. Niecodziennej atmosfery dopełniała przestrzeń stodoły, w której warsztat był przeprowadzony.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się tradycyjny konkurs na domowe przetwory owocowe. W tym roku dużym zaskoczeniem smakowym był dżem z papryki, który zresztą głosami degustujących zajął I miejsce w kategorii przetworów bezalkoholowych.
Pomimo deszczowej pogody, zorganizowaliśmy też drużynową grę terenową dla dzieci i młodzieży, która polegała na pokonaniu trasy w okolicach Owczar na podstawie mapy. Po drodze należało wykonać zadania tematycznie związane z przyrodą, sadami i owocami. Na końcu trasy czekała słodka nagroda.
Ponadto podczas Spotkania można było kupić wyhodowane w Stacji w Owczarach drzewka tradycyjnych odmian. Największym zainteresowaniem cieszyły się jabłonie: Cesarz Wilhelm, Książę Albrecht Pruski, Gloria Mundi, Boskop, Boiken, Antonówka oraz renety. Warto nadmienić, że  w szkółce w Owczarach dopracowaliśmy się w tym roku ok. 30 odmian.
Dla wielu atrakcją Spotkania było po prostu ognisko z pieczonymi ziemniakami i owocami i możliwość spędzenia czasu poza miastem.

Ewa Drewniak