W sobotę 28 lutego 2009 r. w Świebodzińskim Domu Kultury odbył się XXVII Lubuski Konkurs Przyrodniczy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Tematem głównym konkursu były „Rośliny chronione w Polsce”. W tym roku w konkursie wzięło udział 113 uczniów z 28 szkół województwa lubuskiego i wielkopolskiego. O godzinie 10:25 uczestnicy rozpoczęli pisanie, trwającego 30 minut, testu. W teście można było uzyskać maksymalnie 60 punktów. Pytania dotyczyły m.in. rozpoznawania krajowych gatunków paproci, znajomości innych taksonów objętych w Polsce ochroną, rozpoznawania ptaków drapieżnych, ochrony przyrody w regionie i kraju. Zdaje się, że test do najłatwiejszych nie należał, najwyższa uzyskana w nim liczba punktów wyniosła 44. Po zakończeniu testu, w przerwie, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami udali się na ciepły posiłek do restauracji „u Toma”. Po przerwie, o godzinie 12:30, ogłoszono wyniki testu. W tym roku do finału Lubuskiego Konkursu Przyrodniczego zakwalifikowały się same dziewczęta, były to: Emilia Majdra z Gimnazjum nr 3 w Sulechowie, Julia Antkowiak ze Szkoły Podstawowej w Belęcinie, Magdalena Marcinkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie, Aleksandra Kołupajło z Gimnazjum w Strzelcach Krajeńskich, Kamila Bałtowska z Gimnazjum w Dąbiu, Judyta Tasiemska iWeronika Ostabczuk z Gimnazjum nr 3 w Sulechowie oraz Natalia Kłosińska, Karina Cicha i Nina Pazgrat z Gimnazjum nr 2  w Wolsztynie. W klasyfikacji zespołowej I miejsce zajął zespół z Gimnazjum nr 3 w Sulechowie pod opieką Pani Barbary Gielniak z liczbą 122 punktów, II miejsce – zespół z Gimnazjum nr 2 Wolsztynie pod opieką Pani Joanny Kaczmarek z liczbą 112,5 punktu, natomiast miejsce III – zespół z Gimnazjum w Dąbiu pod opieką Pani Katarzyny Kłapouszczak z liczbą 111 punktów. Ustny finał składał się z 10 rund pytań. Jedna z nich, chyba najtrudniejsza, tradycyjnie, dotyczyła rozpoznawania głosów ptaków. Następnie po podsumowaniu wyników wyłoniono 5 uczestniczek ścisłego finału, były to: Emilia Majdra, Aleksandra Kołupajło, Magdalena Marcinkiewicz, Weronika Ostabczuk oraz Natalia Kłosińska. W tym etapie konkursu odbyło się również 10 rund pytań. Przygotowano 60 pytań, 20 za 1 punkt, 20 za 2 punkty oraz 20 za 3 punkty. Uczestniczki same decydowały o numerze pytania oraz ilości przyznawanych za nie punktów.
Konkurs zwyciężyła Magdalena Marcinkiewicz z V klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie. Miejsce II zajęła Natalia Kłosińska z Gimnazjum nr 2  w Wolsztynie, a miejsce III Weronika Ostabczuk z tego samego gimnazjum. Na IV miejscu uplasowała się Aleksandra Kołupajło z Gimnazjum w Strzelcach Krajeńskich, natomiast na  V – Emilia Majdra z Gimnazjum nr 3 w Sulechowie.
Każdy z dziesięciu finalistów otrzymał dyplom i atrakcyjne nagrody. W tym roku Lubuski Konkurs Przyrodniczy wsparli:

Pan Stanisław Cap
Starostwo Powiatowe w Świebodzinie
Urząd Miejski w Świebodzinie
Nadleśnictwo Trzciel
Nadleśnictwo Świebodzin


Wszystkim serdecznie dziękujemy!!!

    9 maja 2009 r. w Poznaniu odbędzie się etap ponadregionalny konkursu przyrodniczego, w którym weźmie udział dwudziestu najlepszych uczestników etapu regionalnego Lubuskiego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez Klub Przyrodników oraz ok. 20 najlepszych uczestników konkursu prowadzonego przez PTOP „Salamandra” w województwie wielkopolskim.

Lista dwudziestu osób, które zakwalifikowały się do etapu ponadregionalnego Konkursu Przyrodniczego tzw. „finału finałów”:

1.    Emilia Majdra Gimnazjum nr 3 w Sulechowie
2.    Julia Antkowiak Szkoła Podstawowa w Belęcinie                
3.    Magalena Marcinkiewicz Szkoła Podstawowa nr 1 w Wolsztynie        
4.    Aleksandra Kołupajło Gminazjum w Strzelcach Krajeńskich            
5.    Kamila Bałtowska Gimnazjum w Dąbiu                    
6.    Judyta Tasiemska Gimnazjum nr 3 w Sulechowie                
7.    Weronika Ostabczuk Gimnazjum nr 3 w Sulechowie                
8.    Natalia Kłosińska Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie                
9.    Karina Cicha Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie                    
10.    Nina Pazgrat Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie                    
11.    Aneta Mazur Gimnazjum w Dąbiu                        
12.    Dominika Basińska Szkoła Podstawowa w Kopanicy                
13.    Mateusz Rosiński Gimnazjum w Belęcinie                    
14.    Iwo Antoniewicz Szkoła Podstawowa nr 1 w Żaganiu                
15.    Dominika Czwałga Gimnazjum nr 3 w Sulechowie                
16.    Ewa Naumowicz Gimnazjum nr 3 w Sulechowie                
17.    Izabela Czerniak Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie                
18.    Alicja Kromska Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie                
19.    Martyna Janas Gimnazjum nr 3 w Sulechowie                
20.    Marta Marecik  Gimnazjum w Dąbiu