W tym roku podobnie jak w zeszłym, w ramach projektu finansowanego przez Fundację EkoFundusz „Ochrona stanowisk rzadkich gatunków muraw kserotermicznych w Polsce północno-zachodniej” prowadzimy wypas obwoźny na murawach kserotermicznych. Dla przypomnienia: idea wypasu obwoźnego pojawiła się jako rozwiązanie problemu ochrony niewielkich i izolowanych płatów roślinności kserotermicznej. Nierzadko tego typu pozostałości są refugium cennej flory i fauny. Chronione w ramach projektu murawy są stanowiskami tak rzadkich gatunków jak.: pajęcznica liliowata, ostnica piaskowa i ostnica Jana, wężymord stepowy, ostrołudka kosmata, aster ożota, poskocz krasny, gryziel stepowy, ślimak żeberkowany czy gniewosz plamisty. Mimo tak wysokich wartości przyrodniczych „nasze” murawy nie mają szans na przywrócenie wypasu w tradycyjny sposób, najczęściej z powodów ekonomicznych, ale również technicznych i prawnych. Stąd, od zeszłego roku, przez 4 miesiące w roku (maj-sierpień), po ponad 20 płatach muraw obwozimy ciężarówką stado owiec wrzosówek.



Owce nie tylko wyjadają, niepożądany na murawach nadmiar biomasy, ale także poprawiają strukturę roślinności i gleby przez wydeptywanie racicami.


Na początku mocno zarośnięte murawy, z dużą ilością odłożonego wojłoku muszą być intensywnie wypasione dla pozbycia się niepożądanych gatunków, zawsze jednak zostawiany jest niezgryziony pas roślinności, na którym część osobników roślin kserotermicznych ma szanse przekwitnąć i wydać nasiona. W tych pasach chroni się również fauna kserotermiczna.


Po wypasieniu murawy owce przewożone są na następną powierzchnię.


Przed przewiezieniem na następną murawę owce zamykane są w małej kwaterze, z której łatwiej jest wpędzić owce na ciężarówkę.


Wypuszczanie owiec z ciężarówki na murawę.


Rozstawianie siatek. Na murawach owce wypasane są w kwaterach z siatki leśnej. Z jednej strony uniemożliwia to uciekanie owiec, a z drugiej pozwala kontrolować miejsce i intensywność wypasu.


Na każdej murawie owce mają zapewnioną świeżą wodę, dowożoną z zewnątrz oraz schronienie przed deszczem i słońcem w postaci namiotu.


Pajęcznica liliowata (Anthericum liliago).


Ostnica piaskowa (Stipa borysthenica).