14 kwietnia 2012 r., w Świebodzinie obył się ponadwojewódzki etap Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" oraz Klub Przyrodników, do którego zakwalifikowało się 45 osób. Tematem wiodącym konkursu były "Kręgowce Polski zagrożone wyginięciem". Na podstawie testu przygotowanego przez Klub Przyrodników oraz dogrywki, której przeprowadzenie było konieczne ze względu na uzyskanie przez pięciu uczestników tej samej liczby punktów w teście, jury zakwalifikowało do finału następujące osoby:
1. Estera Szwedziak - Szkoła Podstawowa w Sławianowie
2. Dorota Nowicka - Gimnazjum w Pleszewie
3. Zuzanna Fryska - Gimnazjum w Gębicach
4. Martyna Frątczak - Zespół Szkół w Poznaniu
5. Mikołaj Dziedzic - Gimnazjum w Trzciance
6. Maciej Michałów - Zespół Szkół w Sulechowie
7. Natalia Urna - Gimnazjum w Zimnowodnie
8. Adrian Szwedziak - Szkoła Podstawowa w Sławianowie
9. Anna Balcerowiak - Gimnazjum nr 3 w Obornikach
10. Stanisław Sikorski - Gimnazjum w Baranowie
Osoby te wzięły udział w części ustnej Konkursu, którą przygotowało PTOP "Salamandra". Po 6 pytaniach przewidzianych w finale, okazało się, że najwyższą, a przy tym taką samą liczbę punktów uzyskały aż cztery osoby: Estera Szwedziak, Zuzanna Fryska, Natalia Urna oraz Stanisław Sikorski. Po przeprowadzonej dogrywce, jury wyłoniło trzy osoby, które wzięły udział w ścisłym finale. Były to Estera Szwedziak, Zuzanna Fryska oraz Natalia Urna.
W ścisłym finale zadano uczestnikom również 6 pytań. Laureatami Konkursu zostały:
Miejsce I - Estera Szwedziak - Szkoła Podstawowa w Sławianowie
Miejsce II - Zuzanna Fryska - Gimnazjum w Gębicach
Miejsce III - Natalia Urna - Gimnazjum w Zimnowodzie
Podczas finału finałów finaliści i laureaci wykazywali się m.in. umiejętnością rozpoznawania głosów ptaków, rozpoznawania zagrożonych gatunków kręgowców na podstawie fotografii i rysunków, wiedzą na temat rozmieszczenia zagrożonych kręgowców w kraju oraz znajomością ich biologii.
Po zakończeniu Konkursu uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do rezerwatu przyrody "Pawski Ług", który chroni ekosystemy torfowiskowe (torfowiska przejściowe oraz fragmenty torfowisk wysokich), wodne (jeziorko dystroficzne) oraz leśne (fragmenty kwaśnych buczyn oraz kwaśnych dąbrów).
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli tegoroczny Konkurs Przyrodniczy! Wśród darczyńców znaleźli się:
Pan Tomasz Krzyśków – redaktor naczelny kwartalnika Ptaki Polski oraz FotoNatura
Nadleśnictwo Babimost
Nadleśnictwo Cybinka
Nadleśnictwo Krzystkowice
Nadleśnictwo Lipinki
Nadleśnictwo Lubsko
Nadleśnictwo Sulechów
Nadleśnictwo Świebodzin
Nadleśnictwo Torzym
Nadleśnictwo Trzciel
Nadleśnictwo Wolsztyn
Bardzo dziękujemy również Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzinie - Panu Sławomirowi Pawlakowi za udostępnienie sal oraz pomoc w organizacji Konkursu!
Wszystkim, którzy nas wsparli bardzo dziękujemy!
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie! Tematem wiodącym przyszłorocznego konkursu są "Ptaki Polski zagrożone wyginięciem" czyli gatunki ptaków, które zostały wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt oraz ptaki objęte w Polsce ochroną gatunkową.
Ponadwojewódzki etap Konkursu Przyrodniczego rozstrzygnięty!
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje