Uniemyśl leży koło Chełmska Śląskiego w gminie Lubawka, na terenie powiatu kamiennogórskiego, w południowej części województwa dolnośląskiego, przy samej granicy z Republiką Czeską. Jedyna szosa do wsi prowadzi z Chełmska Śląskiego, gdzie na rynku należy kierować się według drogowskazu na Okrzeszyn (po prawej stronie mijając kościół), by po przejechaniu 5 km dotrzeć do Uniemyśla. Karczma sądowa leży przy głównej drodze na początku wsi, koło przystanku PKS, poniżej położonych na zboczu wzgórza ruin kościoła św. Mateusza.

Dojazd od strony polskiej
Po polskiej stronie do Chełmska Śląskiego prowadzi kilka dróg. Najłatwiej dojechać z Kamiennej Góry do Lubawki drogą krajową nr 5, od której w południowej części Lubawki odbija oznaczona drogowskazem szosa do Chełmska Śląskiego. Można również wybrać trasę z Kamiennej Góry przez Czadrów, Krzeszów, Jawiszów, Olszyny do Chełmska, ale na pewnych odcinkach droga ta jest niewygodna, ze względu na niewielką szerokość jezdni i liczne dziury w nawierzchni. Można dotrzeć również od strony Wałbrzycha, kierując się drogą wojewódzką nr 367 na Kamienną Górę, albo lokalnymi drogami przez Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Grzędy, Krzeszów, Jawiszów i Olszyny lub trasą przez Unisław Śląski, Kowalową, Mieroszów, Różaną i Łączną, Odcinek szosy z Łącznej do Chełmska nie jest zimą utrzymywany i może być nieprzejezdny, dlatego w takich wypadkach należy kierować się z Różanej na Krzeszów.

Dojazd od strony czeskiej
Jadąc od strony Czech do Chełmska najprościej dojechać przez przejście graniczne Kralovec-Lubawka i w Lubawce zgodnie z drogowskazem skręcić w kierunku Chełmska Śląskiego. Można skorzystać również z przejścia granicznego Starostin-Golińsk, a następnie dojechać przez Mieroszów, Różaną, Łączną do Chełmska, jednak należy pamiętać, że odcinek szosy z Łącznej do Chełmska nie jest zimą odśnieżany i może być nieprzejezdny. W takich przypadkach należy kierować się drogą z Różanej przez Kochanów, Gorzeszów i Krzeszówek do Krzeszowa, gdzie na głównym skrzyżowaniu należy skręcić w kierunku Chełmska i przejechać przez Jawiszów i Olszyny. Od czeskiej strony prowadzą również trasy turystyczne, którymi można dotrzeć do Uniemyśla przez piesze i rowerowe przejścia graniczne: Petříkovice-Okrzeszyn, Libna-Chełmsko Śląskie oraz Zdonov-Łączna.

Dojazd autobusem od strony polskiej
Od poniedziałku do piątku przez Uniemyśl kursują autobusy PKS z Kamiennej Góry do Okrzeszyna.
Rozkłady jazdy: połączenie Kamienna Góra – Uniemyśl oraz powrót: Uniemyśl – Kamienna Góra.

Dojazd pociągiem lub autobusem od strony czeskiej
Z czeskiego Trutnova funkcjonuje kilkanaście połączeń kolejowych i autobusowych. Wysiąść należy na przystanku Petříkovice, który położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie polskiej granicy (ok. 500 metrów). Granicę przekraczamy w Okrzeszynie, skąd szosą – po ok. 2 km docieramy do Uniemyśla.

Czeska strona z rozkładami jazdy: jizdnirady.idos.cz