Przyroda na zboczu doliny

 

Okres realizacji: 01.06.2021r. – 30.11.2023r.

 

 

Cel projektu

Projekt ma charakter edukacyjny, a jego celem jest zwiększenie zaangażowania obywatelskiego w ochronę przyrody gminy Górzyca.

 

Główne działania projektowe

 

•Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy – częścią kilkudniowej imprezy jest  MiniFestiwal Książki Przyrodniczej, który ma promować czytanie o przyrodzie i pogłębianie wiedzy o niej, a także dać okazję do spotkania poczytnych autorów piszących o przyrodzie. Nazwa Festiwalu nawiązuje do łąk i muraw kserotermicznych

 

•Pikniki przyrodnicze na wsiach - forma rodzinnego spędzania wolnego czasu na szczególnie dotkniętych deficytem takich ofert obszarach wiejskich.

 

•Spotkania z łąką i sadem -  plenerowe imprezy organizowane w Stacji w Owczarach, nakierowane na poznawanie przyrody okolic Owczar i  doliny rzeki.

 

•Wycieczki rowerowe – których celem poza poznawaniem przyrody lokalnej jest poszukiwanie drzew- kandydatów na pomniki przyrody, a następnie wspólne, obywatelskie zaangażowanie na rzecz utworzenia pierwszej (!) tego typu formy ochrony przyrody w gminie.

 

•Zajęcia przyrodnicze w szkołach i zerówkach oraz Środowiskowym Domu i Domu Seniora. Będzie to łącznie

 

•Plenery artystyczne – inspirowane lokalną przyrodą pod kierunkiem artystów.

 

•Odtwarzanie tradycyjnych sadów i alei drzew owocowych – ochrona lokalnych starych odmian, pobieranie na terenie gminy materiału do rozmnażania, nowe nasadzenia drzew owocowych.

 

•Czynna ochrona muraw kserotermicznych – akcje odkrzaczania muraw z udziałem wolontariuszy

 

Miejsce realizacji zadania

Projekt realizowany będzie na terenie gminy Górzyca w województwie lubuskim, w powiecie słubickim.

 

 

Finasowanie projektu

Projekt dofinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Priorytet 2. Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego.

Projekt realizujemy wspólnie z Fundacją Dziupla Inicjatyw Ekologicznych z Górzyc  

 

 

 

Partnerzy projektu:

 

 

Kontakt z organizacjami partnerskimi projektu:

 

Stacja Terenowa Klubu Przyrodników - Muzeum Łąki,

Owczary 17, 69-113 Górzyca, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  tel. 694 206 397

 

Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych

ul. Lipowa 15, 69-113 Górzyca, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  tel.  796 131 490