Wiosenne Spotkanie z Łąką
30 kwietnia 2022r.
Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach
(Muzeum Łąki)
10.00-12.00 Murawy w Owczarach - wycieczka przyrodnicza
Okolice Owczar charakteryzuje niezwykle ukształtowanie terenu i bogata mozaika siedlisk przyrodniczych. Na wycieczce poznamy wczesnowiosenny aspekt muraw kserotermicznych, łąk i zarośli, przyjrzymy się budzącemu się życiu roślin i owadów, poznamy historię geologiczną terenu, dowiemy się na czym polega ochrona muraw i łąk, i dlaczego należy je chronić. A gdy napotkamy rośliny jadalne, zbierzemy je przy okazji jako dodatek do wspólnego posiłku przy ognisku.
Prowadzenie: Ewa Drewniak, edukatorka przyrodnicza, zajmująca się ochroną muraw w Stacji Terenowej w Owczarach
12.00 – 13.30 Łąkowe torby - warsztat plastyczny
Każdy może utrwalić sobie swoją wizję łąki na indywidualnej bawełnianej torbie na zakupy. Będziemy malować niezmywalnymi farbami akrylowymi, zwykłymi pędzlami oraz pięknymi glinianymi stemplami z motywami łąkowymi.
Prowadzenie: Jagoda Gąsiorowska, artystka z pracowni JAWA w Łośnie
13.30-14.30 Przyrodnicza edukacja alternatywna - wykład
Jak można i warto wspierać dzieci w nauce przyrody, biologii, geografii i w ogóle nauk przyrodniczych bez ocen, dzwonków, ławek, podręczników czy zeszytów. Coraz więcej rodziców w Polsce wybiera alternatywne ścieżki edukacji. Jakie są ich plusy, minusy i dlaczego właśnie ten sposób przekazywania wiedzy i pasji jest jej najbliższy - opowie dr Marta Jermaczek-Sitak, ekolożka, botaniczka, edukatorka przyrodnicza, mentorka w Wolnej Szkole w Zielonej Górze
14.30-15.30 Pieśni słowiańskie - warsztat muzyczny
Pieśni śpiewane w manierze archaicznej przy wsparciu niskich rytmów bębna obręczowego. Poznamy dwa utwory- pieśń polską, której celem jest przywołać deszcz, oraz pieśń ukraińską, która przeniesie nas w świat nocy sobótkowej. Do śpiewu wystarczy odwaga, autentyczność i energia, bo głos ma każdy z nas!
Miłość Alicji do ludowych pieśni zaczęła się ponad dziesięć lat temu, kiedy usłyszała, że do śpiewu wystarczy odwaga, autentyczność i energia, bo głos ma każdy z nas! A we wsi śpiewał każdy, więc i Ty możesz!
Śpiewem pokieruje Alicja Szafran, a bębnami Grzegorz Zawiliński
15.30-16.30 Ognisko z wege-kociołkiem
Każdy będzie mógł posilić się przy wspólnym ognisku, a wcześniej włączyć się do pomocy w przygotowaniu posiłku.
16.30-17.30 Gleba - czy kryje w sobie tajemnice? - warsztat przyrodniczy
Czym jest gleba, z czego się składa, jakie są rodzaje gleb? Co kryje się poda naszymi stopami, martwa, czy pełna życia gleba? Będziemy badać i zamykać mikrokosmos glebowy w słoiku.
Prowadzenie: Magda Mądrawska-Okołów – biolożka, edukatorka przyrodnicza z Fundacji NATURA-lnie
17.30-18.30 Gra terenowa
Drużynowa gra dla dzieci (rodzice mogą się przyłączyć), w której przyda się umiejętność czytania mapy i poruszania się w terenie. Celem gry jest dobra zabawa, podczas której poznamy także pewne ciekawe przyrodnicze zagadnienia. Miejscem gry będzie najbliższa okolica.
Prowadzenie: Ewa Drewniak
Udział w Spotkaniu jest bezpłatny.
Kontakt : Stacja Terenowa Klubu Przyrodników (Muzeum Łąki)
Owczary 17, 69-113 Górzyca
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.kp.org.pl, tel. 95 759 12 20
Impreza jest zorganizowana w ramach projektu „Przyroda na zboczu doliny”
dofinansowanego z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030 NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności,
Priorytet 2. Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego.