LETNIE SPOTKANIE Z ŁĄKĄ

1 LIPCA 2023r. (sobota) 

Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach

(Muzeum Łąki)

 

 

11.00  Wycieczka przyrodnicza  i opowieść o dolinie Odry (ok. 3 godz.)

Dolina Odry, jak się ukształtowała i jak zmieniła pod wpływem działań ludzi i czy nadal musimy ją zmieniać, dlaczego znikają nadrzeczne łąki? Murawy kserotermiczne i zbocza doliny w letniej odsłonie, jak i dlaczego je chronimy. Co robią na murawach owce i kozy? Piesza wyprawa, która odbędzie się niezależnie od pogody, dlatego prosimy o odpowiedni strój. Jak się uda, to nazbieramy też dzikich roślin do wieczornego wege kociołka.

Prowadzenie - Ewa Drewniak ze Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach.

 

14.00  Jak one to robią? Rzecz o pracowitych zapylaczach – warsztat przyrodniczy

czy wszystkie gatunki pszczół robią miód? Dlaczego pszczoły miodne i inne gatunki owadów konstruują swoje "domy" w formie sześcianów a nie np. trójkątów. W jaki sposób przenoszą pyłek? No i gdzie mieszkają?

Prowadzenie - Fundacja NATURA-lnie z Ownic, fundacja zajmująca się edukacją przyrodniczą, organizująca zajęcia, wycieczki, obozy przyrodnicze.

 

15.30  Torby naturalnie malowane - warsztat plastyczny

Zagłębimy się w tajniki świata roślin i w ich wszechstronne zastosowanie. Oprócz ziołolecznictwa i zastosowania kulinarnego odkryjemy mniej znane zastosowanie roślin – wykorzystanie ich naturalnych barwników do barwienia tkanin, rzecz od dawien dawna znaną lecz teraz zapomnianą na rzecz chemicznych barwników. Zabawimy się w alchemika i własnoręcznie pofarbujemy naturalnymi barwnikami torby tradycyjną japońską metodą - SHIBORI.

Prowadzenie - Jagoda Gąsiorowska z Pracowni Jawa Łośno, pasjonująca się zastosowaniem naturalnych surowców i materiałów takich jak wiklina i inne rośliny, glina w rzemiośle i rękodziele.

 

17.00  Koncert Przyrody Od Strony Wody - Odra, ptasia rzeka  - słuchowisko  

prezentujące       odgłosy natury zarejestrowane w rozlewiskach Odry.  Dźwiękowa podróż od źródeł aż do ujścia rzeki przeniosą nas w świat dzikiej natury, w rytm wschodów i zachodów słońca, przez zimowe odgłosy lodu i kry, po wielkie kolonie dzikich ptaków, wiosenne wylewy, pełne subtelnych słowiczych treli, przez jelenie rykowiska i zlotowiska dzikich gęsi, żurawi po pełne ptasiego życia ujścia rzeki. Słuchowisko to prezentacja wybranych nagrań terenowych razem z opowieścią autora obiecują niebanalną rozrywkę w świat wyobraźni i relaksu. 

Prowadzenie - Michał Zygmunt - gitarzysta i kompozytor, autor profesjonalnych nagrań terenowych dźwięków natury (albumy Dzikie RzekiHarmonia Natury dla WWF Polska). Pomysłodawca serii Odra Guitars – instrumentów zbudowanych wyłącznie z drzew rosnących nad Odrą. Tworzy muzykę teatralną, filmową, ilustracyjną , słuchowiska.

 

18.00 Ognisko

Wspólny wege-posiłek z kociołka nad ogniskiem.

(można tez przywieźć swoje jedzenie do upieczenia przy ognisku)

 

 

Udział w Spotkaniu jest bezpłatny.

 

 

Kontakt: Stacja Terenowa Klubu Przyrodników - Muzeum Łąki,

Owczary 17, 69-113 Górzyca, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   tel. 694 206 397

 

 

Spotkanie odbywa się ramach projektu „Przyroda na zboczu doliny“

sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności

Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego

ze środków Programu NOWEFIO na lata 2021-2030r