JESIENNE SPOTKANIE Z SADEM

7 PAŹDZIERNIKA 2023r. (sobota)

Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach

(Muzeum Łąki)

 

11.00  STARE ODMIANY DRZEW OWOCOWYCH - wykład w plenerze

O starych odmianach, dlaczego prawie wyginęły, gdzie ich szukać, jak rozmnażać

i pielęgnować; co to są drzewka wysoko- i niskopienne, co wybrać - silnie rosnące czy karłowe, co to jest podkładka, i dlaczego jest ważna? Ciąć,  może jednak nie przycinać drzewek? I wiele innych zagadnień…

Prowadzenie - Ewa Drewniak ze Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach.

 

12.30  JESIENNE TAJEMNICE ROŚLIN – warsztat przyrodniczy

Kontynuacja warsztatów wiosennych. Tym razem doświadczalnie dowiemy się jak to się dzieje, że liście drzew zmieniają kolory. Zastanowimy się po co właściwie są owoce? Porozmawiamy o tym, jak rośliny się rozsiewają i jak radzą sobie z przetrwaniem zimy.

Prowadzenie – Fundacja NATURA-lnie z Ownic, zajmująca się edukacją przyrodniczą.

 

13.30  DOMOWE PRZETWORY OWOCOWE - konkurs

Przywieź swoje najlepsze przetwory - powidła, dżemy, galaretki, musy, ale też  wina, nalewki, octy i inne specjały, i weź udział w konkursie. Na najciekawsze i najsmaczniejsze  wybrane przez uczestników przetwory czekają nagrody. 

 

15.00  WIANKI OWOCOWE - warsztat plastyczny

Początek jesieni to czas gdy przyroda przyozdabia sady, lasy, parki i ogrody obfitością barwnych owoców. Hojność Możemy również wykorzystać jej hojność do przyozdobienia naszych domostw. Korzystając z pozbieranych na spacerze jesiennych dodatków można stworzyć przepiękny wianek. Jesienne wianki na drzwi to dekoracje, które wykonamy z naturalnych elementów dostępnych dla każdego np. wierzbowych gałązek, suszonych kwiatów, traw, owoców, liści, szyszek.

Warsztaty poprowadzi - Jagoda Gąsiorowska - edukatorka, miłośniczka rękodzieła i pasjonatka natury, prowadząca warsztaty w Pracownia JaWa Łośno.

 

16.30 Ognisko – wegezupa dyniowa i dynia pieczona dla każdego (można tez przywieźć swoje jedzenie do upieczenia na ogniu).

 

Co jeszcze?

 

Wystawa i degustacja owoców - stare odmiany jabłek i gruszek, których nie znajdziecie w żadnym sklepie, Cesarz Wilhelm, Boskoop, Reneta Szara, i wiele innych.

 

Kiermasz

Sprzedaż drzewek owocowych, przetworów, rękodzieła, koszulek.

 

Udział w Spotkaniu jest bezpłatny.

 

 

Kontakt: Stacja Terenowa Klubu Przyrodników - Muzeum Łąki,

Owczary 17, 69-113 Górzyca, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel. 694 206 397

 

Spotkanie odbywa się ramach projektu „Przyroda na zboczu doliny“

sfinansowanego przez

Narodowy Instytut Wolności-Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego

ze środków Programu NOWEFIO na lata 2021-2030r