WIOSENNE SPOTKANIE Z ŁĄKĄ

27 kwietnia 2024r.

 

 

Stacja Terenowa Klubu Przyrodników

w Owczarach (Muzeum Łąki)

 

 

11.00  Murawy w Owczarach 

Wyprawa terenowa i opowieść o dolinie Odry, murawach kserotermicznych,  o przeszłości, naturalnych procesach i przekształceniach antropo w dolinie, dlaczego znikają nadrzeczne łąki i murawy, jak i dlaczego je chronimy, o wiośnie na murawach, wypasie owiec i kóz, czynnej ochronie. Wycieczka odbędzie się niezależnie od pogody, dlatego prosimy o odpowiedni strój. Jak się uda, to nazbieramy też dzikich ziół do wege - kociołka.

Prowadzenie - Ewa Drewniak - Stacja Terenowa w Owczarach.

 

13.30 Gliniany zielnik - warsztat plastyczny

Uwiecznimy subtelne piękno napotkanych na łące i w obejściu roślin. Na glinianej tabliczce odbijemy ich kształty i przy pomocy angob nadamy odrobinę koloru naszym pracom. Dodatkowo można będzie dopisać stempelkami nazwy uwiecznionych przez nas okazów. Obrazki będą wykonane z gliny samoutwardzalnej więc można je będzie zabrać do domu i używać np. jako dekor ścienny, miseczkę, talerzyk lub podkładkę pod kubek.

Prowadzenie – Jagoda Gąsiorowska – Pracownia JaWa Łośno

 

15.00 Ognisko i wege – kociołek, przerwa na posiłek, kawę, herbatę.

 

16.00 Sztuka tropienia zwierząt

Wokół nas żyją tysiące zwierząt. Jedne duże, inne całkiem małe. Zwykle ich nie widzimy - one, gdy tylko nas ujrzą, po prostu uciekają. Po pozostawianych przez nie śladach, możemy się jednak domyślać, że są wokół nas. Na warsztatach przejdziemy się, by poszukać różnych śladów - odcisków łap, odchodów, legowisk czy stołówek.

Prowadzenia Magda Mądrawska-Okołów - Fundacja NATURAlnie.

 

17.30 Rejs 1300 km z Bugu na Odrę, drewnianą łódką

Przytłoczony degradacją ukochanej rzeki  wyruszyłem  tradycyjną, drewnianą łodzią 1300 km, by symbolicznie odzyskać dla niej dzikość. 40-dniowa podróż pozwala doświadczyć pozaludzkiego świata przyrody z perspektywy człowieka, który uważnie słucha. Spotkanie wypełnią opowieść, zdjęcia i nagrania dźwiękowe z wyprawy.

Michał Zygmunt- muzyk, dźwiękowiec, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, autor profesjonalnych nagrań terenowych przyrody, twórca słuchowisk.

 

Michał Zygmunt na swojej drewnianej łódce (fot. E.Drewniak)

 

 

Udział w imprezie jest bezpłatny.

 

 

Kontakt:

Stacja Terenowa Klubu Przyrodników

Muzeum Łąki, Owczary 17, 69-113 Górzyca

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 694 206 397