Szanowni Państwo !

Polska, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, zobowiązała się do realizacji tzw. celu 2010 – do zatrzymania, do roku 2010, utraty różnorodności biologicznej. Do wyznaczonej daty pozostał już tylko rok. Czy są jakieś przesłanki, że ten cel uda nam się osiągnąć, albo chociaż zbliżyć się do jego osiągnięcia?

W dniach 17 – 19 kwietnia 2009 (piątek – niedziela) organizujemy w Łagowie kolejną wiosenną sesję z cyklu poświęconego różnym aspektom ochrony przyrody. Tym razem zapraszamy do dyskusji na temat:

Czy udaje się nam powstrzymać degradację przyrody?

Prosimy Państwa o próbę odpowiedzi na pytania:
  • Czy dostrzegają Państwo przesłanki regionalnego, lokalnego lub branżowego zahamowania tempa „ginięcia przyrody”? Czy też przeciwnie – proces ten trwa lub nasila się? Jakie są jego czynniki sprawcze?

  • Czy udaje się nam wiarygodnie i obiektywnie oceniać skuteczność działań ochronnych? Jakie mierniki i wskaźniki mogą nam pomóc znaleźć odpowiedź na tytułowe pytanie?

  • Czy nowe narzędzia, jakie zyskaliśmy dzięki członkowstwu w Unii Europejskiej (Natura 2000, Dyrektywa Ptasia, Siedliskowa, Szkodowa, oceny oddziaływania na środowisko) pomagają powstrzymać tempo utraty różnorodności biologicznej? Czy też nie są skuteczne? Dlaczego?

  • Czy dostrzegają Państwo przesłanki poprawy stanu zachowania jakichś gatunków lub typów ekosystemów, ich wydobycia ze stanu zagrożenia? Dla jakich gatunków ekosystemów możemy mieć podstawy do optymizmu, a dla jakich takich przesłanek nie widać?

  • Czy aktualne trendy i metody ochrony przyrody gwarantują trwałość sukcesów i skutecznie eliminują działania prowadzące do porażek? Czy są jakieś przykłady popierające powyższą tezę?

  • Czy coś wynika ze sporządzania i aktualizacji krajowych i regionalnych czerwonych list gatunków lub biotopów? Jeśli tak to co?


  • Jak co roku przewidujemy trzy rodzaje prezentacji - referaty (do 30 minut), komunikaty (10 minut) i postery. Zgłoszenia, z podaniem tytułu wystąpienia, imienia, nazwiska i adresu autora oraz krótkiego, kilkuzdaniowego abstraktu, należy nadsyłać do 15 lutego 2009 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Około 1 marca roześlemy szczegółowy program. Orientacyjny koszt uczestnictwa w sesji, w zależności od wybranej opcji, wyniesie od 200 do 400 zł. Jak zwykle autorów wystąpień zwalniamy z wpisowego.

    Zapraszamy!

    Andrzej Jermaczek i Paweł Pawlaczyk