Warsztaty łąkowe w Owczarach (i okolicach)

Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach (Muzeum Łąki)

Owczary 17, 69-113 Górzyca (woj. lubuskie)

e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 95 759 12 20.


Po raz kolejny zapraszamy na warsztaty rozpoznawania roślin łąkowych i murawowych, zarówno tych pospolitych, rosnących na każdej łące, a także rzadkich i bardzo rzadkich, ale wciąż obecnych nad Odrą i Wartą. Warsztat przeznaczony jest zarówno dla amatorów, dopiero zaczynających przygodę z roślinami, studentów, hobbystów, ale także bardziej doświadczonych roślinoznawców. Może nauczymy się czegoś od siebie nawzajem?

Zapoznamy się z różnymi typami łąk, będziemy przemierzać skrajnie suche murawy kserotermiczne na nasłonecznionych zboczach doliny Odry, zmiennowilgotne łąki trzęślicowe w dolinie Leniwej Obry, a w dolinie Warty łąki wilgotne i namuliska, ale też wydmy śródlądowe i murawy napiaskowe.
Większość zajęć będzie się odbywała w terenie, ale przewidujemy również krótką część wykładową i oznaczanie roślin w sali edukacyjnej przy użyciu atlasów, kluczy i binokularów.

Początek czerwca to szczyt kwitnienia większości gatunków na łąkach wilgotnych i murawach kserotermicznych, w tym storczyków, wielu traw, turzyc i nie tylko. To również czas, kiedy jest najwięcej roślin jadalnych do wykorzystania, z którymi też się zapoznamy, nazbieramy, a wieczorem przyrządzimy z nich coś smacznego.

Warsztat zaczyna się w sobotę 9 czerwca godz. 9.00 przy dworcu w Zbąszynku, skąd samochodami pojedziemy na łąkę w dolinie Leniwej Obry. Ok. godz. 13-14 przejedziemy (także samochodami) do Owczar, a po przerwie na obiad całe popołudnie będziemy wędrować po murawach kserotermicznych. Drugi dzień przeznaczymy na wędrówki po łąkach w Ujściu Warty. Kończymy w obiadem ok. godz. 14-15.00.

Koszt udziału: 350,00 zł od osoby.
Cena obejmuje także:
- nocleg w Stacji Terenowej w Owczarach (z soboty na niedzielę, ale jeżeli ktoś potrzebuje, to także z piątku na sobotę)
- posiłki - w sobotę obiad i kolacja, w niedzielę śniadanie i obiad (w barze u Pani Marysi w Owczarach) – także wegetariańskie i wegańskie (prosimy zaznaczyć w zgłoszeniu).

Warsztat prowadzą:
dr Marta Jermaczek-Sitak - botaniczka, ekolożka, zajmuje się ekologią, ochroną oraz restytucją zbiorowisk łąkowych, wykorzystuje dzikie rośliny w kuchni i kosmetyce.
Ewa Drewniak – przyrodniczka, zajmuje się czynną ochroną muraw i chwastów polnych, prowadzi Stację Terenową w Owczarach, wykorzystuje dzikie rośliny w kuchni i kosmetyce.

Zgłoszenia i wpłaty
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 maja 2019r., mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (prosimy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (Plik DOC)).
Wpłat można dokonywać do 16 maja 2019r. przelewem na konto Klubu Przyrodników: BZ WBK 28 1090 1593 0000 0001 0243 0645 (koniecznie z dopiskiem „warsztaty łąkowe”).

Serdecznie zapraszamy!