W sobotę, 15.10.2011r., reprezentacja PKKP udała się na wyprawę przyrodniczą do miejscowości Goraj - Zamek. Ta niewielka osada położona jest w gminie Czarnków, w dolinie Noteci, w pobliżu wsi Pianówka, na skraju Puszczy Noteckiej. Ponieważ tego dnia pogoda dopisywała po przyjeździe udaliśmy się na szczyt jednego z pobliskich wzgórz morenowych, z którego rozciągał się widok na najbliższą okolicę.

Wzgórza morenowe położone bezpośrednio przy Noteci porośnięte są murawami kserotermicznymi. Mimo, że jest już jesień można jeszcze odnaleźć charakterystyczne dla tego siedliska gatunki roślin: (goryczkę krzyżową - Gentiana cruciata i traganka pęcherzykowatego - Astragalus cicer) oraz zwierząt, np. mięczaki (wstężyki austriackie - Cepaea vindobonensis). Nie tylko my skorzystaliśmy ze sprzyjającej pogody, ale również liczne jaszczurki wygrzewały się na płatach osłoniętej gleby. Niestety nie jest to tylko doskonały punkt widokowy, ale również miejsce wykorzystywane przez kierowców quadów. Po zrobieniu kilku tradycyjnych fotografii udaliśmy się w okolice zespołu pałacowo-parkowego, w którym znajduje się Zespół Szkół Leśnych. Pałac, od którego pochodzi nazwa miejscowości, znajduje się na jednym ze szczytów wzgórz morenowych i otoczony jest lasami - głównie grądami i buczynami. Neorenesansowy pałac ufundował i zbudował w latach 1908 - 1912 hrabia Hochberg. Grób hrabiego Hochberga znajduje się w pobliżu pałacu, na polanie, na której znajduje się krzyż oraz głaz z epitafium upamiętniającym fundatora pałacu.

Ponieważ lasy otaczające pałac są interesujące pod względem przyrodniczym rozdzieliliśmy się szukając grzybów, śluzowców i owadów. Z ciekawszych gatunków, udało się nam znaleźć chroniony gatunek grzyba - wachlarzowca olbrzymiego Meripilus giganteus i bardzo liczne larwy rzadko spotykanego chrząszcza Prionocyphon serricornis rozwijającego się w dziuplach wypełnionych wodą.