W poniedziałek 20 września 2010r., przedstawiciele PKKP w składzie: Robert Puciata i Wojciech Gruszka zwiedzili rezerwat: "Cisy w Czarnem".

Rezerwat jest objęty ochroną częściową. Obejmuje powierzchnię 26,4 ha. Położony jest w odległości około 5 km od miejscowości Czarne przy trasie prowadzącej do Sporysza. Został utworzony w 1957r., celem zachowania skupiska cisów, które rosną w partiach naturalnego starodrzewu dębowo-sosnowego i bukowego w wieku ponad 200 lat. Ogółem w rezerwacie jest około 450 cisów, których wiek wynosi od 100 do 350 lat oraz kilkadziesiąt okazów w wieku do kilkunastu lat. Całość jest otoczona wysokim ogrodzeniem mającym chronić tamtejsze młode siewki przed zniszczeniem przez zwierzęta. Koło wejścia znajduje się domek gdzie można się schować w razie złej pogody, a na terenie rezerwatu znajduje się ścieżka edukacyjna.

Mimo niezbyt sprzyjającej do badań deszczowej pogody wyprawa okazała się owocna. Na terenie rezerwatu udało się znaleźć szereg rzadkich i chronionych grzybów m.in.: soplówka bukowa (Hericium coralloides), wachlarzowiec olbrzymi (eripilus giganteus) o iście olbrzymich wymiarach, siedzuń sosnowy (Sparassis crispa) oraz porosty: brodaczka zwyczajna (Usnea filipendula), otwornica żółtawa (Pertusaria flavida), otocznica lśniąca (Pyrenula nitida), trzonecznica siarkowa (Chaenotheca brachypoda) oraz bardzo, bardzo rzadki w Polsce i równie cenny granicznik płucnik (Lobaria pulmonara).

Rezerwat okazał się na tyle interesującym miejscem, że w przyszłości jest planowany do niego powrót, po nowe odkrycia.

Koniec wyprawy, został uwieńczony na cmentarzu jenieckim w Pile-Leszkowie sesją fotograficzną, spotykanego głównie w górach porostu sorenka jaskrawa (Psilolechia lucida). Porost ten przypomina proszek o intensywnej, lekko fosforyzującej, żółto-zielonkawej barwie. Ciekawostką jest fakt, że gatunek ten za siedlisko zastępcze wybrał sobie tamtejsze... nagrobki.

Źródło:
Informacje o rezerwacie udostępnione z Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie

Tekst: Wojciech Gruszka
Zdjęcia: Robert Puciata