Krótka charakterystyka GNIEWOSZA PLAMISTEGO:
Zobacz załączoną galerię online na:
https://kp.org.pl/pl/chronmy-weze/gniewosz#sigProId85fd16c648
https://kp.org.pl/pl/chronmy-weze/gniewosz#sigProId85fd16c648
- Przeciętna długość wyrośniętych osobników 45-65 cm, maksymalnie do około 75 cm, w zupełnie wyjątkowych przypadkach jeszcze nieco większe. Młode po urodzeniu mierzą od około 15 cm do około 22 cm.
- Ubarwienie zmienne, samic szare, stalowe, szarobrunatne z dodatkowymi nieregularnymi plamkami, wzorkami. Ubarwienie samców brązowe, brązowo-pomarańczowe, miedziane, również z dodatkowymi nakrapianiami. Niekiedy układ plam u poszczególnych osobników tworzy deseń upodabniający je do zygzaka żmii. Brzuszna powierzchnia ciała u samic ciemno-szara, nakrapiana czarnymi kropkami i plamkami, u samców pomarańczowa, ceglasto-czerwona również z ciemnymi nakrapianiami. Ubarwienie młodych osobników: górna i boczne części ciała szare w różnych odcieniach, brzuszna powierzchnia jaskrawo czerwona lub ciemno ceglasta ze słabo widocznym nakrapianiem.
- Okrągła źrenica, przez którą przechodzi (od szczytu głowy przez oko na początkowy odcinek tułowia) ciemna linia (jakby opaska na oczach).
- Zamieszkuje przede wszystkim suche, otwarte, dobrze nasłonecznione, trawiaste i zakrzaczone tereny. Na ogół nigdy nie wygrzewa się bezpośrednio w promieniach słońca, a jedynie w ukryciu (wśród roślinności, pod powalonymi drzewami, kamieniami i wszelkimi innymi przedmiotami leżącymi na ziemi. Chętnie wnika do środowiska synantropijnego (pobliże zabudowań, sterty kamieni polnych, kamieniołomy, składy drewna, hałdy, zarastające linie kolejowe, a nawet wiejskie wysypiska śmieci, dzikie śmietniska itp.
- Jest gatunkiem bezbronnym, w spotkaniu z potencjalnym wrogiem zwija się i próbuje atakować wyrzucając przedni odcinek tułowia, chętnie gryzie. Jest nerwowy, "gniewny", stąd jego nazwa gniewosz.