Położenie: 4 km na wschód od Nowogrodu Bobrz.
Dane ewidencyjne: Nadl. Krzystkowice, obręb 3, wydz.: 7a, b, c, d, f, g, h, i, j, k, l
Proponowana powierzchnia: 31,46 ha
Kluczowe przedmioty ochrony, siedliska i gatunki: 7150 (30%), 3130 (30%) ponikło wielołodygowe Eleocharis multicaulis, przygiełka brunatna Rhynchospora fusca


Proponowany do objęcia ochroną obiekt obejmuje płytką misę torfowiska z postępującym procesem lądowienia. Centralna część obiektu zajęta jest przez szuwary trzcinowe. Poziom wody jest bardzo zmienny. Najczęściej brak jest otwartego lustra wody, która pojawia się tylko podczas bardzo deszczowych lat. W niektóre lata zbiornik praktycznie wysycha. Torfowisko otoczone jest drzewostanami sosnowymi, z wyjątkiem północy, gdzie graniczy z drogą krajową nr 27. Najcenniejsza część obszaru - dawne wyrobisko potorfowe - została objęta ochroną już wcześniej w postaci użytku ekologicznego Kacza Ostoja o powierzchni 8,91 ha. Cały obiekt stanowi Obszar Natura 2000 (Maciantowicz 2017).
W południowej i wschodniej części obiektu przy brzegach zbiornika znajdują się płaty zbiorowiska z klasy Littorelletea: Eleocharitetum multicaulis i Ranunculo-Juncetum bulbosi. Na wyniesieniach i na styku zbiorowisk wodnych z torfowiskowymi rozwija się zespół Rhynchosporetum fuscae. Jest to najdalej na północny wschód wysunięte stanowisko ponikła wielołodygowego Eleocharis multicaulis i przygiełki brunatnej Rhynchospora fusca, w zachodniej i południowo-zachodniej części ich krajowego zasięgu. W mozaice występują z nimi płaty torfowisk przejściowych, reprezentowane głównie przez zespół wełnianki wąskolistnej Sphagno-Eriophoretum angustifolii. Spośród rzadkich roślin wodnych i bagiennych w obszarze występują kłoć wiechowata Cladium mariscus, rosiczka okrągłolistna Drosera rotundifolia, rosiczka pośrednia Drosera intermedia, sit ostrokwiatowy Juncus acutiflorus, przygiełka biała Rhynchospora alba oraz wspomniane już wcześniej ponikło wielołodygowe Eleocharis multicaulis i przygiełka brunatna Rhynchospora fusca. Omawiany obszar jest jednym z największych stanowisk ponikła wielołodygowego Eleocharis multicaulis w Polsce.

Wróć do PROJEKTOWANE I PROPONOWANE REZERWATY - Województwo lubuskie