Publikacje podsumowujące projekt LIFE już dostępne

Ukazały się drukiem dwie wersje raportu z projektu LIFE "Ochrona torfowisk bałtyckich na Pomorzu":

  • wersja spopularyzowana (32-stronicowa broszura) | Plik pdf

mala10

  • wersja pełna (148 stronicowa książka) | Plik pdf

Obie publikacje są dwujęzyczne (równoległy tekst polski i angielski) i są dostępne na życzenie w Klubie Przyrodników.

Warsztaty zamykające projekt LIFE - Sasino, 28-29 września 2007

W dniach 28-29 września w pałacu w Sasinie odbyły się warsztaty zamykające projekt "Ochrona torfowisk bałtyckich na Pomorzu". Przedyskutowaliśmy i podsumowaliśmy osiągnięcia projektu i przedyskutowaliśmy dalsze działania niezbedne dla ochrony torfowisk bałtyckich.

Bagna Izbickie i Torfowisko Pobłockie zapraszają turystów

W rezerwatach przyrody "Bagna Izbickie" i "Torfowisko Pobłockie" w nadleśnictwie Damnica przygotowano elementy infrastruktury turystycznej - platformy widokowe, z których można obejrzeć torfowcowe mszary. Drewniany chodnik i platforma pozwala zobaczyć torfowisko nie wkładając butów gumowych.
Do Bagien w Izbickach można dojechać z Głowczyc drogą w kierunku Izbicy. W połowie drogi przecinającej rezerwat po prawej stronie znajduje się parking, a po lewej - platforma.
Aby zobaczyć Torfowisko Pobłockie, nalezy dojechać do wsi Rzuszcze przy szosie Słupsk - Puck, wejść w polną drogę oznakowaną tablicą i dalej dojść do środka torfowiska według mapy na tablicy.

platforma

Eksperymentalne przeszczepianie torfowców

Poważnym problemem jest rekultywacja i renaturyzacja torfowisk, z których eksploatowano torf metodą frezowania powierzchni. Zwykle typowe dla torfowiska rośliny bardzo opornie zasiedlają powierzchnię po takiej eksploatacji. Aby sprawdzić, czy można przyspieszyć ten proces, na torfowisku Czarne Bagno staramy się eksperymentalnie zasiedlić torfowce na powierzchni ok. 1 ha.

transplantacja