Jednym z głównych punktów programu "Ochrona czynna stanowisk rzadkich gatunków muraw kserotermicznych w Polsce północno-zachodniej" jest wypas owiec. Murawy żeby przetrwać muszą być wypasane. Wiele z nich jest jednak silnie izolowana i oddalona od osiedli ludzkich. Ich użytkowanie z wielu względów już od dawna stało się nieopłacalne. W związku z tym Klub Przyrodników podjął się dosyć kontrowersyjnej i nowatorskiej metody ochrony czynnej muraw – rotacyjnego wypasu stada 40 owiec. Stado obwożone jest ciężarówką po 24 obiektach, które są silnie izolowane i nie mają szans na przywrócenie użytkowania w inny sposób. Jedną z wielu zalet takiego działania jest „naturalne” przenoszenie nasion gatunków kserotermicznych między powierzchniami. Diaspory przenoszone są na sierści oraz w przewodzie pokarmowym owiec.
Wypas prowadzony jest od maja do sierpnia. Na okres zimowy zwierzęta wracają do owczarni przy stacji terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach. Na murawach owce pasą się w kwaterach ustawianych z siatki leśnej i lekkich słupków. Kwatery mają różną powierzchnię, zbliżoną do 1 ha. Co 3-4 dni kwatera przenoszona jest w inne miejsce. Pilnowaniem stada zajmuje się dwójka pasterzy, mieszkająca w przyczepie campingowej, ustawianej w pobliżu wypasanych muraw. W projekcie uczestniczą również wolontariusze.
Obecnie wypas zakończono już na 4 największych murawach. W tej chwili owce znajdują się w ndl. Ośno Lubuskie nad Wartą.



Na murawach wypasana jest tradycyjna odmiana owiec - wrzosówki


Na każdej murawie owce wypasane są w kwaterach z siatki leśnej


Rozstawianie kwatery


Na wypasanych murawach rozstawiany jest namiot, który chroni owce przed słońcem i deszczem


Kiedy pogoda dopisuje za schronienie służą drzewa rosnące na murawach


W samo południe


Po 3-4 dniach murawa w kwaterze jest silnie zgryziona przez owce. W tle obóz pasterski.


Świeżo zgryziona murawa, na pierwszy rzut oka nie wygląda najlepiej... Kataklizm przetrwają tylko najbardziej wytrwałe gatunki - kserotermiczne!


Jednym z pozytywnych efektów wypasu jest odsłanianie fragmentów gołej ziemi na murawach, na których mają szanse rozwijać się światłożądne siewki gatunków kserotermicznych


Młoda wrzosówka


Kozy również świetnie nadają się do wypasu muraw kserotermicznych


Jeżeli chcesz się przyłączyć do ochrony muraw kserotermicznych i odpocząć od zgiełku codziennego życia na łonie natury zgłoś się jako WOLONTARIUSZ do pomocy przy naszym projekcie!!! Gwarantujemy dobrą zabawę w miłym towarzystwie oraz poznanie muraw kserotermicznych oraz ich ochrony od podszewki!
zadzwoń: 509 300 444 lub napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.