Ochrona żółwia błotnego i płazów

logos

 

Projekt LIFE "Ochrona żółwia błotnego i płazów nizin północnej Europy" jest międzynarodowym projektem realizowanym w latach 2005-2009, w którym biorą udział organizacje ekologiczne z Polski, Niemiec i Litwy. Jego podstawowym celem jest utrzymywanie i rozwój populacji żółwia błotnego, traszki grzebieniastej i kumaka nizinnego w tych krajach przez poprawę ich warunków siedliskowych. W ramach programu zostaną oczyszczone i wykopane nowe stawy, będą pielęgnowane ich otoczenia oraz miejsca lęgowe żółwi, a także powstaną nowe zimowiska. Najbardziej zagrożone populacje żółwi będą wzmocnione osobnikami hodowanymi w laboratorium. W projekcie uczestniczą partnerzy z Litwy: Litewska Fundacja dla Natury, Reserwat Biosfery Žuvintas, Parki Regionalne Veisiejai i Meteliai, z Polski: Klub Przyrodników, Białowieski Park Narodowy i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, z Niemiec: Arbeitsgemeinschat Natur-undArtenschutz e.V., Landschaftsförderverein Oberes Rhinluch e.V., i Georg-August-Universität Göttingen. Generalnym konsultantem projektu jest duńska firma Amphi Consult, która ma duże doświadczenie w prowadzeniu działań w ramach aktywnej ochrony płazów i zarządzaniu międzynarodowymi projektami ekologicznymi.

 

Komisja Europejska pokrywa 49,5% budżetu projektu. Pozostałe 50,5% pochodzi od różnych organizacji: Nature Heritage Fund (Litwa), Klara Samariter-Stiftung, Heinz Seilmann Stiftung, Deutsche Umwelthilfe e.V., powiat Barnim, NaturschutzFonds Brandenburg (Niemcy). Polskim sponsorem strategicznym projektu jest EkoFundusz.

 

Zapraszamy na oficjalną stronę projektu na Litwie: http://www.glis.lt/life/ 

Traszka grzebieniasta (Triturus cristatus) jest również starym gatunkiem, którego przodkowie żyli już 40 mln lat temu. Jest płazem ogoniastym i zewnętrznie przypomina ciemno ubarwioną jaszczurkę. Jej skóra jest chropowata, na brzuchu pomarańczowa, z charakterystycznymi czarnymi, nieregularnymi plamami. Jest to jeden z naszych najpiękniejszych, największych i najbardziej tajemniczych płazów, którego widzieli nieliczni. Jego nazwa pochodzi od dużego grzebienia skórnego, który w okresie godowym wykształca się u samców na grzbiecie i ogonie.

traszkaGrzebień pełni dwie podstawowe funkcje: przywabianie samicy oraz zwiększenie powierzchni skóry, przez którą u płazów zachodzi wymiana gazowa. Podobne grzebienie mają samce częściej spotykanej traszki zwyczajnej, jednak u traszki grzebieniastej jest on przerwany u nasady ogona, a u zwyczajnej nie jest przerwany. Traszki grzebieniaste są - po salamandrze plamistej - naszymi największymi płazami i osiągają 16 cm długości. Traszki zwyczajne są dużo mniejsze, jaśniej ubarwione i mają gładką skórę.

Okres życia wodnego trwa u traszek grzebieniastych nawet 2-3 miesiące, dłużej niż u innych traszek. Na miejsca rozrodu wybierają zbiorniki małe i średnie, z dobrze rozwiniętą roślinnością wodną. Jaja składają pod wodą, zwykle w zagięciach blaszek liściowych, co zapewnia ich larwom dopływ tlenu i stanowi ich naturalną ochronę przed drapieżnikami. Późnym latem traszki opuszczają wodę i żyją w lasach liściastych, zaroślach. W tym czasie prowadzą bardzo skryty tryb życia i trudno jest je zauważyć. Zimują na lądzie, w podobnych miejscach jak kumak nizinny. Również rodzaje zagrożeń są tu zbliżone, gdyż obydwa płazy żyją często w tych samych zbiornikach.

 

Podkategorie