Przedsięwzięcia trwające
- Szczegóły
- Kategoria: Przedsięwzięcia trwające
Klub Przyrodników wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków (OTOP) realizuje międzynarodowy projekt LIFE20 CCM/DE/001802 pn. Multi-stakeholder Landscape and Technical Innovation leading to Peatland Ecosystem Restoration/ Wielopodmiotowe innowacje krajobrazowe i techniczne prowadzące do odtworzenia ekosystemów torfowiskowych w skrócie LIFE Multi-Peat.
Głównym celem projektu jest wypracowaniem optymalnego sposobu odtwarzania systemów hydrologicznych zdegradowanych torfowisk w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Działania projektowe zakładają m.in.:
- wykup gruntów (działanie po stronie zagranicznym Partnerów),
- renaturyzację zdegradowanych torfowisk,
- pomiary emisji gazów cieplarnianych,
- stworzenie europejskiej platformy do wymiany informacji o torfowiskach,
- rozwój koncepcji paludikultury,
- monitoring kluczowych wskaźników,
- opracowanie krajowych analiz i zaleceń dotyczących uwzględnienia ochrony torfowisk we Wspólnej Polityce Rolnej i wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej,
- działania komunikacyjne i edukacyjne.
Lokalizacja:
Na terenie Polski projekt realizowany jest na terenie obszaru Natura 2000 PLC120003 Torfowiska Orawsko – Nowatorskie, a głównie działania w tym obszarze skupiają się na poprawie warunków hydrologicznych w obrębie torfowisk. W związku z tym zaplanowano m.in. takie działania jak przebudowę rowów melioracyjnych przez zaopatrzenie ich w różnego rodzaju ograniczniki odpływu, czy wypłaszczenie stromych skarp wyrobisk torfowych. Planowane są również działania monitoringowe tj. monitoring roślinności przez interpretację powtarzalnie wykonywanych ortofotromap ze zdjęć wielospektralnych z drona, monitoring roślinności na stałych powierzchniach badawczych, monitoring poziomy wody, pomiar bilansu gazów cieplarnianych oraz szereg działań edukacyjnych i z zakresu komunikacji społecznej.
Torfowisko Baligówka – obszar działania (fot. D. Horabik)
Najważniejsze informacje:
Tytuł projektu: Multi-stakeholder Landscape and Technical Innovation leading to Peatland Ecosystem Restoration/ Wielopodmiotowe innowacje krajobrazowe i techniczne prowadzące do odtworzenia ekosystemów torfowiskowych (LIFE MultiPeat)
Okres realizacji: 10.2021 r. – 09.2026
Lider projektu: Naturschutzbund Deutschland (NABU; Niemcy)
Partnerzy projektu: Klub Przyrodników, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Eurosite, Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, Natuurpunt Beheer (Belgia), National University of Ireland, Galway (Irlandia)
Finansowanie: projekt realizowany jest w ramach unijnego instrumentu finansowego LIFE Climate Change Mitigation. Klub Przyrodników uzyskały krajowe współfinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Całkowity budżet projektu to 7 763 615 euro. Wsparcie LIFE wynosi 4 269 983 euro. Budżet Klub Przyrodników to 1 953 204 PLN, w tym wsparcie NFOŚiGW – 781 282 PLN.
Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu Multi - Peat.
Torfowiska Orawsko – Nowotarskie (fot. T. Wilk)
- Szczegóły
- Kategoria: Przedsięwzięcia trwające
Przyroda na zboczu doliny
Okres realizacji: 01.06.2021r. – 30.11.2023r.
Cel projektu
Projekt ma charakter edukacyjny, a jego celem jest zwiększenie zaangażowania obywatelskiego w ochronę przyrody gminy Górzyca.
Główne działania projektowe
•Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy – częścią kilkudniowej imprezy jest MiniFestiwal Książki Przyrodniczej, który ma promować czytanie o przyrodzie i pogłębianie wiedzy o niej, a także dać okazję do spotkania poczytnych autorów piszących o przyrodzie. Nazwa Festiwalu nawiązuje do łąk i muraw kserotermicznych
•Pikniki przyrodnicze na wsiach - forma rodzinnego spędzania wolnego czasu na szczególnie dotkniętych deficytem takich ofert obszarach wiejskich.
•Spotkania z łąką i sadem - plenerowe imprezy organizowane w Stacji w Owczarach, nakierowane na poznawanie przyrody okolic Owczar i doliny rzeki.
•Wycieczki rowerowe – których celem poza poznawaniem przyrody lokalnej jest poszukiwanie drzew- kandydatów na pomniki przyrody, a następnie wspólne, obywatelskie zaangażowanie na rzecz utworzenia pierwszej (!) tego typu formy ochrony przyrody w gminie.
•Zajęcia przyrodnicze w szkołach i zerówkach oraz Środowiskowym Domu i Domu Seniora. Będzie to łącznie
•Plenery artystyczne – inspirowane lokalną przyrodą pod kierunkiem artystów.
•Odtwarzanie tradycyjnych sadów i alei drzew owocowych – ochrona lokalnych starych odmian, pobieranie na terenie gminy materiału do rozmnażania, nowe nasadzenia drzew owocowych.
•Czynna ochrona muraw kserotermicznych – akcje odkrzaczania muraw z udziałem wolontariuszy
Miejsce realizacji zadania
Projekt realizowany będzie na terenie gminy Górzyca w województwie lubuskim, w powiecie słubickim.
Finasowanie projektu
Projekt dofinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu NOWEFIO na lata 2021-2030.
Priorytet 2. Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego.
Projekt realizujemy wspólnie z Fundacją Dziupla Inicjatyw Ekologicznych z Górzyc
Partnerzy projektu:
Kontakt z organizacjami partnerskimi projektu:
Stacja Terenowa Klubu Przyrodników - Muzeum Łąki,
Owczary 17, 69-113 Górzyca, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 694 206 397
Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych
ul. Lipowa 15, 69-113 Górzyca, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 796 131 490
- Szczegóły
- Kategoria: Przedsięwzięcia trwające
Klub Przyrodników niemal od początku swojego istnienia starał się wykupywać tereny cenne przyrodniczo. Pierwszymi z nich były fragmenty muraw kserotermicznych w Owczarach. Potem grunty w dolinie Obry i Leniwej Obry. W ostatnich kilku latach, w ramach różnych projektów, wykupowaliśmy głównie murawy kserotermiczne i torfowiska rozproszone na terenie całej Polski, od Doliny Odry po dolinę Rospudy. Łączny areał naszych gruntów w roku 2020 wynosił nieco ponad 130 ha.
W roku 2021 podjęliśmy współpracę z Fundacją WWF Polska w celu realizacji projektu „Obszary chronione prywatnie”. Otrzymane w ramach współpracy fundusze pozwoliły nam do końca roku 2022 wykupić następujące grunty:
- torfowiska nad Rospudą (Fot. 1) o pow. ok. 2,5 ha. Teren obejmuje płat torfowiska alkalicznego w dużym kompleksie jednych z najlepiej zachowanych torfowisk tego typu w Polsce i Środkowej Europie. Łącznie w dolinie Rospudy, wraz z terenami wykupionymi w ramach projektu ochrony torfowisk alkalicznych w latach 2012-2018, posiadamy areał ponad 20 ha,
Fot. 1. Fragment torfowiska w Dolinie Rospudy.
- fragment muraw kserotermicznych nad Bobrem (Fot. 2) o pow. ok. 0,9 ha przylegający do wcześniej zakupionych gruntów w ramach akcji „Kupujemy murawy nad Bobrem”,
Fot. 2. Fragment wykupionych muraw nad Bobrem.
- fragment torfowisk alkalicznych w obrębie kompleksu torfowiskowego i obszaru Natura 2000 Mechowiska Sulęczyńskie (Fot. 3) o pow. 1,26 ha. W granicach torfowiska posiadamy już kilka działek, które zakupiliśmy w ramach projektu ochrony torfowisk alkalicznych w latach 2012-2018. Zakupione poprzednio tereny, na wniosek Klubu Przyrodników, zostały objęte ochroną rezerwatową.
Fot. 3. Widok na Mechowiska Sulęczyńskie.
Jeżeli uzyskamy zgodę KOWR, to na początku 2023 r. wspólnie z Fundacją WWF zakupimy nieco ponad 8 ha torfowisk i łąk w dolinie Konotopu (dopływ rzeki Pliszki; Fot. 4). W ten sposób w obszarze Natura 2000 Dolina Pliszki posiadać będziemy ok. 20 ha torfowisk, łąk i lasów łęgowych.
Łączna powierzchnia gruntów, których będziemy właścicielami bądź współwłaścicielami osiągnie wartość ponad 150 ha!
Fot. 4. Widok na torfowiska nad Konotopem.
- Szczegóły
- Kategoria: Przedsięwzięcia trwające
We wrześniu 2021 r. Klub Przyrodników rozpoczął realizację międzynarodowego projektu ochrony motyla – niepylaka apollo Parnassius apollo we współpracy z Karkonoski Park Narodowy, Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz organizacjami z Czech Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, Český svaz ochránců přírody (Pomáhám přírodě, JARO - ochranářská skupina i Austrii European Wilderness Society.
Głównym celem projektu jest odtworzenie populacji Parnassius apollo w 3 obszarach funkcjonalnych: Sudety i Białe Karpaty w bioregionie kontynentalnym oraz wzmocnienie Alp austriackich w bioregionie alpejskim.
Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu po więcej informacji.
HODOWLA EX-SITU |
ODTWARZANIE I OCHRONA SIEDLISK |
SPÓJNE PODEJŚCIE DO OCHRONY GATUNKU |
OCHRONA POPRZEZ EDUKACJĘ |
W ramach projektu będziemy kontynuować hodowlę niepylaka w Karkonoskim Parku Narodowym i w Austrii oraz utworzymy trzy nowe punkty hodowlane: dwa w Sudetach (po jednym w PL i CZ) oraz jeden w Białych Karpatach (CZ). Będziemy również badać osobniki z hodowli pod kątem genetycznym w celu identyfikacji różnorodności genetycznej populacji, określenia minimalnej wielkości populacji zdolnej do przetrwania w środowisku naturalnym oraz strukturę metapopulacji w procesie reintrodukcji. | Są to półnaturalne tereny otwarte, w tym murawy, ściany skalne (żerowiska gąsienic) i ekstensywnie użytkowane łąki dla imago (siedliska rozrodcze). W ramach projektu zostanie przygotowanych 252 ha siedlisk poprzez prowadzenie ekstensywnego wypasu, usuwanie krzewów oraz koszenie. Powstanie także sieć siedlisk pomostowych, będących korytarzami migracyjnymi łączącymi poszczególne siedliska lęgowe i żerowiska. Na odtworzone siedliska gatunek zostanie reintrodukowany. Motyle wypuszczane do środowiska naturalnego będą pochodziły głównie z hodowli ex-situ wspieranych projektem | W oparciu o doświadczenie i wiedzę nabytą w ramach realizacji projektu wypracujemy spójną, międzynarodową strategię ochrony niepylaka apollo. Zostanie opracowany „Podręcznik hodowli i ochrony”, propozycje dobrych praktyk w ramach wspólnej polityki rolnej UE oraz metodyka ochrony gatunku w bioregionie kontynentalnym. Zainicjowana zostanie także platforma wymiany danych o P. apollo w formie społecznego monitoringu oparta na działaniach wolontariuszy. | Poprzez zaplanowane działania edukacyjne chcemy zwiększyć świadomość potrzeby ochrony niepylaka apollo i innych gatunków związanych z siedliskami łąk i muraw. W Stacji Terenowej w Uniemyślu powstanie Ekocentrum Apollo, wpisane w tą ideę, przeprowadzimy cykl warsztatów, spotkań i seminariów adresowanych do rozmaitych grup odbiorców, a także konferencje, wystawy i filmy. Będziemy zakładać ogrody dla motyli w „Krainie Apollo” |
Obszar projektu po stronie polskiej obejmuje południowo zachodnią część Gór Kamiennych – pasmo Gór Kruczych, następnie przez Bramę Lubawską przechodzi w Karkonosze, będące najwyższym i największym pasmem Sudetów. Jest to obszar o długości około 32 km rozciągający się od Chełmska Śląskiego przez Lubawkę i Kowary do Jeleniej Góry.
Projekt realizowany jest na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego (Góra Chojnik z kompleksem łąk u jej podnóża) oraz w Rezerwacie Kruczy Kamień. Projekt realizowany jest w obszarach Natura 2000: PLC020001 Karkonosze, PLH020038 Góry Kamienne, PLH020044 Stawy Sobieszowskie.
Typy siedlisk:
Skały wapienne i neutrofilne z roślinnością pionierską (Alysso-Sedion) - 6110*
Murawy kserotermiczne (Festuco-Brometea) - 6210
Górskie i niżowe murawy bliźniczkowe (Nardion) - 6230
Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherion elatioris) - 6510
Górskie łąki konietlicowe i mietlicowe użytkowane ekstensywnie (Polygono-Trisetion i. Arrhenatherion) - 6520
Środkowoeuropejskie wyżynne piargi i gołoborza krzemianowe - 8150
Podgórskie i wyżynne rumowiska wapienne - 8160*
Wapienne ściany skalne ze zbiorowiskami Potentilletalia caulescentis - 8210
Ściany skalne i urwiska krzemianowe ze zbiorowiskami z Androsacion vandelii – 8220;
Pionierskie murawy na skałach krzemianowych (Arabidopsidion thalianae) - 8230
Po polskiej stronie będzie kontynuowana hodowla P. apollo w Karkonoskim Banku Genów w Jagniątkowie przez najbliższe 7 lat trwania projektu. Dodatkowo dla wzmocnienia populacji i zmniejszenia ryzyka załamania się hodowli, zostanie utworzona druga w Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Uniemyślu. Ich zadaniem będzie wyhodowanie osobników zdolnych do przetrwania w środowisku naturalnym. W pierwszej kolejności motyle będą wypuszczane na terenie dwóch obecnie istniejących ostoi P. apollo w Sudetach: na Chojniku w Karkonoszach oraz w rezerwacie Kruczy Kamień k. Lubawki. W ramach działań projektowych z zakresu ochrony czynnej przewiduje się przygotowanie tych siedlisk do reintrodukcji poprzez poprawę ich stanu w obrębie powyższych ostoi pod względem struktury i bioróżnorodności. Działania będą realizowane poprzez wypas, usuwanie krzewów i drzew na zarośniętych łąkach, koszenie, a także sadzenie roślin żywicielskich na łącznej powierzchni ok. 17 ha.
Podobnymi działaniami z zakresu ochrony czynnej zmierzającej do poprawy miejsc bytowania niepylaka zostaną objęte wybrane siedliska pomostowe w Sudetach, które mają stanowić korytarze ekologiczne dla migracji motyli pomiędzy dwoma wspomnianymi ostojami i kotwiczyć część populacji. Składają się one z fragmentów siedlisk kserotermicznych, wychodni skalnych, łąk z dużym udziałem Sedum maximum oraz siedlisk wtórnych – antropogenicznych takich jak np. wały przeciwpowodziowe, fragmenty nasypów kolejowych, stare groble po nieczynnych stawach. Drugi typ siedlisk związany jest z imago niepylaka apollo i są to siedliska z roślinami nektarodajnym, głównie ekstensywne łąki świeże i wilgotne.
Hodowla niepylaka apollo w Stacji Terenowej w Uniemyślu skomponuje się z tworzonym tu multimedialnym Centrum Edukacji Ekologicznej – EkoCentrum Apollo, którego zadaniem będzie edukacja przyrodnicza skupiona w obszarze Sudetów Środkowych, głównie Gór Kamiennych i Wałbrzyskich i kładąca akcent na gatunki związane z półnaturalnymi terenami otwartymi z niepylakiem apollo jako gatunkiem parasolowym.
FINANSOWANIE PRZEDSIĘWZIECIA
Łączny budżet projektu wynosi 5 037 225,00 Euro. Wartość projektu w części Polskiej: 11 122 623 zł.
Projekt jest finansowany z wielu źródeł. W Polsce podmiotami dofinansowującymi są:
- Program LIFE – 60%.
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 35%.
- Data rozpoczęcia: 01.09.2021
- Data zakończenia: 31.03.2028
Podkategorie
Strona 1 z 2
- start
- Poprzednia strona
- 1
- 2
- Następna strona
- koniec